БИЛА ЗАРАЖЕНА МУТИРАНОМ ВАРИЈАНТОМ ВИРУСА: Нови детаљи о смрти девојчице од последица птичијег грипа

Novosti online

01. 03. 2023. у 16:28

ВИРУС птичијег грипа, изолован од преминуле девојчице, имао је мутације које су чиниле да се вирус лакше адаптира људским ћелијама, јавља Скај Њуз.

БИЛА ЗАРАЖЕНА МУТИРАНОМ ВАРИЈАНТОМ ВИРУСА: Нови детаљи о смрти девојчице од последица птичијег грипа

Фото А. Станковић

Верује се да се девојчица заразила од пилића које је њена породица држала на свом имању у Преј Венгу у Камбоџи.

Њен отац је такође тестиран позитивно на Х5Н1 вирус, али није развио симптоме.

Др Ерик Карлсон, који је предводио тим на Институту Пастер у Камбоџи декодирао је генетичку секвенцу вируса код девојчице и рекао је да се разликовала од узорка узетог од птица.

- Постоје неке назнаке да је вирус прошао кроз човека. Сваки пут када ови вируси уђу у новог домаћина, они ће имати одређене промене које им омогућавају да се реплицирају мало боље или потенцијално мало боље вежу за ћелије у нашем респираторном тракту - рекао је он у интервјуу за Скај Њуз.

Он је рекао да је мало вероватно да су се мутације догодиле унутар девојчице, већ су вероватно постојале у "облаку вируса" са разним генетичким променама код птица.

- Само улазак у новог домаћина омогућава том једном или два вируса у том облаку да боље преживе и постану доминантна популација - рекао је он.

Али др Карлсон је додао да вирус тек треба да се у потпуности прилагоди људима.

- То је још увек вирус птица - рекао је Карлсон.

Генетски материјал вируса је секвенциониран за само 24 сата коришћењем технологије коју је развила британска компанија Оксфорд Нанопоре.

Показало се да је вирус 2.3.2.1ц варијанта Х5Н1, који је ендемичан за дивље птице и живину у Камбоџи, а не сој 2.3.4.4б који се брзо проширио широм света и почео да инфицира неке сисаре.

Али, др Карлсон каже да би било погрешно умањити претњу из варијанте у Камбоџи.

- Ово је било преливање, зооноза (вируса који је заразио нову врсту) и треба га третирати са највећом бригом - упозорио је он.

Према подацима Светске здравствене организације, до сада је у свету укупно регистровано 873 људи заражених Х5Н1 са 458 смртних случајева.

Али за сада нема доказа да се вирус лако шири међу људима.

Широко распрострањена трансмисија захтева мутацију која му омогућава да се веже за рецептор који се налази на ћелијама у нашем носу, као што то раде вируси људског грипа.

Ћелије су подложније инфекцији вирусом који се преноси ваздухом, али такође ослобађају облак инфективног материјала са сваким дахом.

Др Карлсон је рекао да свет мора пажљиво пратити промене у вирусу.

- Можда се нешто дешава овде у Камбоџи и нешто се можда дешава на другом крају света у Јужној Америци, али ми заправо не знамо шта би могло да изазове проблем сутра - рекао је он.

Подсетимо, девојчица (11) преминула је у Камбоџи од последица птичијег грипа. Ово је прва инфекција Х5Н1 код људи у тој земљи још од 2014. године. Девојчица из руралне југоисточне провинције Преј Венг разболела се 16. фебруара и послата је на лечење у болницу у престоници, Пном Пену.

Дијагноза јој је постављена 21. фебруара након што је имала температуру 39, са кашљем и болом у грлу и умрла је убрзо након тога, саопштило је Министарство здравља.

(Телеграф.рс)

БОНУС ВИДЕО: РЕЛИ НА ЛЕДУ: Руски и кинески аутомобилисти учествовали на необичном такмичењу на залеђеном Амуру

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПОЛИЦИЈА БЛОКИРА ПРИЛАЗ: Стигао багер у двориште куће где је нестала мала Данка (ФОТО/ВИДЕО)