КИНЕСКИ ДОКУМЕНТ О УКРАЈИНИ У 12 ТАЧАКА: Шта пише у предлогу Пекинга за решење кризе

А.Војиновић

25. 02. 2023. у 10:18

ПРВИ пут у историји држања по страни, Кина је решила да јавно искаже став о актуелном сукобу у Украјини. Пекинг је на годишњицу почетка специјалне војне операције у Украјини објавио "Став Кине о политичком решавању украјинске кризе", у 12 тачака. Пекинг је упутио јасан позив државама да рат не сме да измакне контроли, да у њему нема победника, као и да су мировни преговори једино решење за излазак из украјинске кризе.

КИНЕСКИ ДОКУМЕНТ О УКРАЈИНИ У 12 ТАЧАКА: Шта пише у предлогу Пекинга за решење кризе

Фото: Xie Huanchi/Xinhua via AP

1. Поштовање суверенитета свих земаља - Универзално признато међународно право, укључујући циљеве и принципе Повеље Уједињених нација (УН) мора се поштовати. Суверенитет, независност и територијални интегритет свих земаља мора се подржавати. Све земље су равноправне чланице међународне заједнице, било јаке или слабе, богате или сиромашне. Обавезна је примена међународног права и одбацивање двоструких стандарда.

2. Напуштање хладноратовског менталитета - Безбедност региона не би требало да се постигне јачањем, или ширењем војних блокова. Све стране требало би да се супротставе потрази за сопственом безбедношћу по цену безбедности других, спрече блоковску конфронтацију и да заједно раде на миру и стабилности на евроазијском континенту.

3. Престанак непријатељства - Земље морају да избегавају доливање уља на ватру, да спрече да ова криза измакне контроли. Наглашава се да би све стране требало да подрже Русију и Украјину да раде у истом правцу и што пре наставе директан дијалог да би дошло до прекида ватре.

4. Наставак мировних преговора - Једино одрживо решење за украјинску кризу су дијалог и преговори, па међународна заједница треба да им остане посвећена. Кина ће наставити да игра констуктивну улогу у том погледу.

5. Решавање хуманитарне кризе - Хуманитарне операције треба да прате принципе неутралности и непристрасности и не треба их политизовати. Уједињене нације би требало подржати у улози координатора помоћи у зонама сукоба.

6. Заштита цивила и ратних заробљеника - Подршка размени ратних заробљеника између Русије и Украјине, уз избегавање напада на цивиле и њихове објекте и поштовање права ратних заробљеника.

7. Чување безбедности нуклеарних електрана - Пекинг се одлучно противи оружаним нападима на нуклеарне електране и позива све стране да се придржавају Конвенције о нукеларној сигурности.

8. Смањење стратешких ризика - Коришћење нуклеарног оружја и вођење атомских ратова не долазе у обзир. Нуклеарни сукоб мора се избећи. Кина се противи и употреби хемијског и биолошког оружја са било које стране.

9. Олакшавање извоза житарица - Све стране треба да се продржавају Споразума о житу преко Црног мора.

10. Стоп једностраним санкцијама - Противљење једностраним санкцијама без одобрења Савета безбедности УН, уз апел за престанак злоупотребе једностраних санкција.

11. Одржавање стабилне индустрије - Стране у сукобу да се противе коришћењу светске економије као оружја у политичке сврхе.

12. Промоција послератне реконструкције - Кина је спремна да одигра улогу у послератној реконстуркцији у зони сукоба.

НАТО: ПЕКИНГ НЕМА КРЕДИБИЛИТЕТ

ГЕНЕРАЛНИ секретар НАТО-а Јенс Столтенберг прокоментарисао је кинески предлог за прекид сукоба у Украјини речима да Пекинг нема велики кредибилитет као посредник, јер "није осудио противправну инвазију на Украјину". Столтенберг је новинарима у Талину јуче рекао и да је Пекинг потписао споразум са руским председником Владимиром Путином неколико дана пре почетка рата.

ЕВРОПСКА КОМИСИЈА: КИНА НИЈЕ ДАЛА МИРОВНИ ПЛАН

ПРЕДСЕДНИЦА Европске комисије Урсула фон дер Лајен саопштила је поводом објављивања документа да Кина није понудила мировни план већ неке принципе. Истакла је да они морају бити "сагледани у одређеном контексту", а то је, како је навела, "чињеница да се Кина већ сврстала потписујући споразум о неограниченом пријатељству са Русијом, непосредно пре напада на Украјину".

УКРАЈИНА: КЉУЧ ПОВЛАЧЕЊЕ РУСКИХ ТРУПА

САВЕТНИК украјинског председника Михаило Подољак изјавио је да сваки план за окончање руског рата у Украјини мора да укључи повлачење руских трупа на границе из 1991. године. "Било који 'мировни план' који би укључивао само прекид ватре и, као резултат, нову линију разграничења и наставак окупације украјинских територија, не говори о миру, већ о замрзавању рата, украјинском поразу и наредној фази руског геноцида - написао је на "Твитеру".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (4)

УБИЈЕН АЛЕКСАНДР ПЕЛЕШЕНКО: Двоструки шампион Европе погинуо у Украјини