"ТО ЈЕ ВЕЛИКИ ПРОБЛЕМ ЗА ЦИВИЛНО СТАНОВНИШТВО": Амерички конгресмен оптужио Украјину за употребу касетне муниције

Дејана Калинић
Дејана Калинић

23. 02. 2023. у 10:39

ЧЛАН Представничког дома америчког Конгреса Џејсон Кроу оптужио је украјинске Оружане снаге да користе касетну муницију против руске војске, пише лист „Политико“.

ТО ЈЕ ВЕЛИКИ ПРОБЛЕМ ЗА ЦИВИЛНО СТАНОВНИШТВО: Амерички конгресмен оптужио Украјину за употребу касетне муниције

Фото АП

- Не слажем се са тим што они користе те системе. Нема сумње у то да употреба тих система пружа тренутну краткорочну корист на бојном пољу. Међутим, коефицијент муниције која није експлодирала је висок и мораће да се елиминише, а таква муниција на бојном пољу представља велики проблем за цивилно становништво - рекао је Кроу који је служио у Авганистану и Ираку.

Како је раније саопштила немачка агенција „ДПА“, позивајући се на представнике низа земаља НАТО-а, Украјина је 2022. године први пут затражила од САД да испоруче забрањене касетне бомбе и фосфорну муницију.

Прошле седмице министар за развој заједнице, територије и инфраструктуре Украјине Александар Кубраков током обраћања на Минхенској безбедносној конференцији затражио је од западних земаља да испоруче Кијеву касетне бомбе и фосфорну муницију.

Крајем јануара организација за заштиту људских права „Хјуман рајтс воч“ саопштила је да је украјинска војска више пута користила забрањене мине.

Почетком године је и министар одбране Естоније Хано Певкур изјавио да Талин намерава да испоручи Кијеву касетну муницију.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО: ГДЕ СЕ НАЈЧЕШЋЕ ТРЕСЕ: Ово су најтруснија подручја на планети

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".

11. 03. 2026. у 16:26

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе прекинута је данас након што је председавајући у том моменту потпредседник парламнета Борис Пејовић (ПЕС) одузео реч посланици опозиционе Демократске партије социјалиста Александри Вуковић Куч.

11. 03. 2026. у 17:06

У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА Милановић љут на Израелца: Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!

"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"

ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.

11. 03. 2026. у 13:59

Коментари (2)

ПУНИ ГОРЧИНЕ И МРЗОВОЉЕ: Ово су ТРИ најнегативнија хороскопска знака