МИСИСИПИ ПРЕДЊАЧИ: Расте број оболелих од конгениталног сифилиса

Б.Б.

13. 02. 2023. у 17:27

БРОЈ оболелих од конгениталног сифилиса у најсиромашнијој америчкој држави Мисисипи, у поседњих пет година је порастао за више од девет пута.

МИСИСИПИ ПРЕДЊАЧИ: Расте број оболелих од конгениталног сифилиса

Фото Shutterstock

Како пише Daily Mail, 2000. године регистровано је 14 случајева, годину дана после десет, док су 2005. и 2006. биле с нула пријављених случајева. Међутим, бројке су почеле да расту 2019. године, а пандемија је то само појачала. Врхунац је достигнут 2021. с више од 100 пријављених случајева.

Код конгениталнога сифилиса, зараза се пренеси са трудне мајке на дете. Ако се не лечи, 80 посто су шансе да се зараза пренесе на бебу, а у око 40 одсто случајева те трудноће се завршавају побачајем, кажу стручњаци.

Случајеви сифилиса у целом САД-у више су се него удвостручили, са 941 у 2017. години на најмање 2.677 у 2021.години, пише овај часопис.

Мисисипи не захтева пренаталне прегледе, а од 2016. то је једна од само шест америчких држава без закона који прописује прегледе на сифилис. Осим тога, ова држава је већ пре проглашена америчким главним градом гонореје и кламидије, с највећом епидемијом у земљи пет година заредом

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТИ ВЕЛИКИ И ЈАКИ ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".

12. 03. 2026. у 19:25

ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и Иранци изађите на улице

ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"

СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.

12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37

Коментари (0)

Циклус и губитак гвожђа: Скривени разлог за умор код многих жена