АМЕРИКАНЦИ БЕСНИ ЗБОГ КИНЕСКЕ ЛЕТЕЛИЦЕ: Откривени нови детаљи о "шпијунском балону", Пекинг саопштио своју верзију (ФОТО)

Новости онлине

04. 02. 2023. у 17:18

КИНА је данас оштро одбацила оптужбе за шпијунажу које се тичу балона откривеног у ваздушном простору САД, и истакли су да је балон скренуо са своје руте због "више силе", односно ветра.

АМЕРИКАНЦИ БЕСНИ ЗБОГ КИНЕСКЕ ЛЕТЕЛИЦЕ: Откривени нови детаљи о шпијунском балону, Пекинг саопштио своју верзију (ФОТО)

Фото: Профимедиа/Илустрација

Амерички државни секретар Ентони Блинкен оценио је да је упад "балона за надзор" у ваздушни простор САД "неприхватљив" и "неодговоран".

Кина је данас одбацила оптужбе за шпијунажу, рекавши да се ради о истраживачком балону који је скренуо са курса због "више силе".

- Не прихватамо неосноване спекулације и сензационализам - саопштило је кинеско министарство спољних послова у суботу, позивајући се на телефонски разговор између високог дипломате Ванг Јиа и Блинкена дан раније.

Фото: Профимедиа/Илустрација

Блинкен је отказао посету Пекингу планирану за недељу. То би била прва посета америчког државног секретара Кини од 2018.

Блинкен је нагласио да САД желе да канали комуникације са Пекингом буду отворени и да би посета требало да се одржи без одлагања "када услови дозволе".

Портпарол кинеског министарства спољних послова поновио је да се балон који лети изнад САД користи за "метеоролошка и друга научна истраживања".

Он је додао да је балон скренуо са планиране руте због ветра и ограничених могућности контроле његовог лета.

Пентагон то није прихватио.

- Знамо да је то балон за надзор -  рекао је портпарол Пентагона Патрик Рајдер.

Балон је откривен изнад државе Монтане, на чијем је северу у једној војној бази ускладиштено 150 интерконтиненталних балистичких пројектила наоружаних нуклеарним бојевим главама.

БОНУС ВИДЕО: ЗА ЈАЧУ КОНТРОЛУ РУСИЈЕ - Нови НАТО "авакси" слетели на аеродом у Румунији

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАТ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран запретио нападом на нуклеарни комплекс, ИРЦГ покренуо жесток напад

РАТ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран запретио нападом на нуклеарни комплекс, ИРЦГ покренуо жесток напад

ШЕСТИ дан рата на Блиском истоку. Блиски исток је у пламену нових ваздушних напада. Размена ватре између савезништва САД–Израел и Ирана достиже критичну тачку, док су под ударом градови, војне базе и дипломатска упоришта.

05. 03. 2026. у 06:53 >> 07:48

РАСПОРЕДИО САМ ВОЈСКУ НА 75 ЛОКАЦИЈА Орбан: Украјина дигла у ваздух Северни ток, то се не сме поновити са Дружбом

"РАСПОРЕДИО САМ ВОЈСКУ НА 75 ЛОКАЦИЈА" Орбан: Украјина дигла у ваздух "Северни ток", то се не сме поновити са "Дружбом"

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан објавио је видео на мрежи Икс у којем је поручио да је мађарска војска распоређена на десетинама локација како би заштитила енергетску инфраструктуру земље. Орбан наводи да постоји претња од могућих украјинских саботажа због тензија око руских енергетских испорука и рата на Блиском истоку.

04. 03. 2026. у 13:43

ПЛАНЕТА У СТРАХУ: Списак 11 најсигурнијих земаља у случају Трећег светског рата

ПЛАНЕТА У СТРАХУ: Списак 11 најсигурнијих земаља у случају Трећег светског рата

НАКОН што су америчко-израелски напади на Иран довели до одмазде широм Блиског истока, расту страхови од ескалације која би могла да прерасте у трећи светски рат. Ту су још и актуални рат између Украјине и Русије, сукоби у појасу Газе, као и стална претња кинеске инвазије на Тајван.

03. 03. 2026. у 20:21

Коментари (8)

ОД КЊИЖЕВНЕ РЕЧИ ДО ПОЗОРИШНЕ СЦЕНЕ: Признања за Фондацију Mozzart