ОКЕАН „ПОЈЕО” СОЛИТЕР: У Француској почело рушење зграде на Атлантској обали (ВИДЕО)
У ФРАНЦУСКОЈ је у петак започело рушење зграде која представља симболику у ерозији обале.
Foto: Printskrin /Youtube/ Sud Ouest
Дугачка четвороспратница, названа “Сигнал”, са 78 станова, изграђена је 1967. године на једној пешчаној дини, двеста метара од Атлантског океана, у месту Сулак на Мору, недалеко од Бордоа. Сматрала се успешним грађевинским остварењем, с фантастичним погледом на пучину.
Од тада до данас, међутим, океан је све више одузимао обалу, па се зграда нашла на свега двадесетак метара од воде, док су слане барице у непосредној близини говориле да је директно угрожена.
Власници станова су први увидели о чему се ради и годинама су покушавали да властима скрену пажњу на неминовност која ће се догодити, тражећи истовремено одштету од државе. После много перипетија, донета је одлука да се зграда сруши.
Рушење је започело у петак у присуству министра за еколошку транзицију и територијалну кохезију Кристофа Бешија и државне секретарке за екологију Беранжер Кујар. Операција рушења ће трајати три седмице.
То уједно поставља слично питање за хиљаде власника станова дуж Атлантске обале. Померање седиментних стена под ефектом таласа, ветрова, плиме и осеке, помериће до 2050. године, према проценама стручњака, обалу у Бискајском заливу за 50 метара ка унутрашњости копна, а стене на обалама Баскије за 27 метара.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
СВЕ КЉУЧА ОКО ФОКЛАНДСКИХ ОСТРВА: Аргентински председник послао поруку која ће разбеснети Британце
ПРЕДСЕДНИК Аргентине Хавијер Милеј изјавио је да је његова влада "сваким даном све ближе" повратку суверенитета над Фокландским острвима, продубљујући дипломатски спор изазван политички обојеним слављем репрезентације Аргентине након победе над Енглеском на Светском првенству раније ове седмице, пише бриселски портал Политико.
17. 07. 2026. у 14:37
НОВА ФАЗА СУКОБА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран први пут директно напао ову земљу!
ИРАН је саопштио да је у петак извео нове нападе на америчке објекте на Блиском истоку, укључујући и први директан напад у Сирији, након шесте узастопне ноћи америчких удара на иранске војне објекте.
17. 07. 2026. у 12:51
КАТАСТРОФА Колико Украјина сада има становника - а колико их је било пре рата: бројеви застрашујући, нема људи за обнову земље
НА територији под контролом Кијева остало је између 22 и 25 милиона становника, док ратни губици, масовно исељавање, низак наталитет и убрзано старење становништва гурају Украјину ка демографској кризи која би могла из темеља да промени националну, економску и друштвену структуру земље, пише „Азија тајмс”.
16. 07. 2026. у 19:23
Коментари (0)