НИШАНИЋЕТЕ САМО ТРЕЗНИ: Нови прописи за француске ловце, због учесталих несрећа са шетачима у шумама
ЛОВЦИ у Француској више неће моћи да се загреју врућим вином пре него што крену на дивљач.
Покрет ловаца у Француској врло утицајан, Фото shutterstock
Забрана алкохола је само једна од нових мера власти у покушају да се заведе ред у ловачке активности које су поделиле друштво, услед несрећа које се догађају. Најгласнија у захтеву за заштиту била су све многобројнија удружења шетача која се жале да не могу викендом да зађу у шуму, а да не стрепе хоће ли око њих фијукнути меци.
Покрет ловаца у Француској је, практично, "држава у држави". Имају и свој телевизијски канал. Удружење им је веома јако и утицајно, све до врха политике. Давали су, својевремено, чак и председничког кандидата. Представљају значајно бирачко тело, што није занемарљиво у страначким утакмицама, јер има их готово милион. Радо су виђени гости на свакој свечаности, осим ако је не приређују "зелени" и борци за заштиту животиња.
Сви важни политички лидери воде рачуна како ће се обраћати ловцима-бирачима, осим еколога, и левичара Жан-Лика Меланшона. Но, с деснице узвикују да не треба ићи у "лов на ловце". Председник Емануел Макрон им је пре неколико година преполовио годишњу чланарину на 200 евра, што је изазвало бес чувеног еколога Николе Илоа, па је дао и оставку на функцију министра.
Они који гледају кроз нишан одговарају да природа припада свима, без разлике да ли у рукама држе штапове за планинарење или ловачке пушке. Кажу и да су сами још раније предузели многобројне превентивне мере које власт сада од њих тражи.
Ипак, враг је однео шалу, јер је ловачких жртава и даље много. Неки у време дозвољеног лова стрепе да зађу у природу, други облаче флуоросцентне прслуке. А чим виде таблу с поруком да траје потера за дивљим свињама или паткама, обавезно направе налево круг.
Последњих година усталила се бројка од око стотинак повређених годишње и десетак погинулих, готово један месечно, као колатерална штета лова. У прошлој ловној сезони било је 90 рањених и осам страдалих.
Влада је ових дана одлучила да додатно заведе ред међу ловце, па је, тако, прогласила 14 нових мера, међу којима је стандардизација ознака, истицање ловачких дана на огласним таблама у општинама, боља обука, постављање апликације за телефоне и рачунаре с местима и временом лова.
Али, забрана лова недељом коју су тражили шетачи није прошла. Није помогло ни то што је озбиљно истраживање које је крајем прошле године спровео познати француски институт ИФОП, показало је да се чак 78 одсто Француза залаже за ловачки мораторијум недељом.
Тај дан је, ипак, ловцима најомиљенији, а није лако замерити им се. Зато ће најстрашљивији "хајкери" и даље жмурећи да пролазе поред грмова у којима, можда, чучи зец.
Фото АП
МАКРОН ИМ ДЕЛИ СУБВЕНЦИЈЕ
ОД 1. фебруара, Европска комисија ловцима забрањује да користе олово у муницији у влажним условима. На основу података Европске агенције за хемијске производе, ловци оставе 15.000 од укупно 44.000 тона олова које се годишње разнесе по природи. Муниција сада мора да буде челична, а француски ловци због тога од државе траже помоћ да промене оружје, јер су израчунали да ће их, заједно, то коштати од 600 милиона до близу милијарду евра. Противници ловаца, међутим, кажу да им нове дотације нису потребне, јер су им, од доласка Макрона на чело државе, субвенције увећане са 27.000 на 11,3 милиона евра!
Препоручујемо
ВУЧИЋЕВО УПОЗОРЕЊЕ УДАРНА ВЕСТ У РУСКИМ МЕДИЈИМА: Европа мора да схвати, Америка се никад више неће вратити
ИЗЈАВА председника Србије Александра Вучића, у којој упозорава да Европска унија мора да се суочи са чињеницом да се Сједињене Америчке Државе никада неће вратити старом моделу односа са Европом, објављена је као ударна вест на насловној страни светског издања руског портала Спутњик, као и на руској агенцији РИА Новости.
27. 01. 2026. у 07:44
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
ГРАД НА РУБУ ПОНОРА: Клизишта однела земљиште испод кућа на Сицилији - снимци су ЈЕЗИВИ (ВИДЕО/ФОТО)
КАТАСТРОФАЛНО невреме које је погодило југ Италије изазвало је незапамћену штету, а најкритичније је на Сицилији, где се у граду Нишемију урушио чак четири километра дуг део литице. Због клизишта је више од хиљаду људи хитно евакуисано, јер је клизиште буквално однело земљу испод кућа.
27. 01. 2026. у 11:26
Коментари (0)