ВАПАЈИ И СУЗЕ У КАБУЛУ: Жене плачу због забране студирања у Авганистану (ВИДЕО)

Ђ.Г.

21. 12. 2022. у 17:48

ТАЛИБАНСКЕ снаге безбедности у главном граду Авганистана у среду су спровеле забрану високог образовања за жене блокирајући им приступ универзитетима, а видео снимак који се појавио приказује жене како плачу и теше једна другу испред једног кампуса у Кабулу.

ВАПАЈИ И СУЗЕ У КАБУЛУ: Жене плачу због забране студирања у Авганистану (ВИДЕО)

Фото: Твитер принтскрин/ Shabnam Nasimi

Талибански владари у земљи су дан раније наредили женама широм земље да престану да похађају приватне и јавне универзитете и то одмах и до даљњег. Администрација предвођена талибанима није навела разлог за забрану нити је реаговала на жестоку и брзу глобалну осуду исте.

Новинари су у среду видели талибанске снаге испред четири универзитета у Кабулу. Снаге су спречиле неке жене да уђу, док су другима дозволиле да уђу и заврше свој посао. Такође су покушали да спрече било какво фотографисање, снимање и протесте.

Рахимулах Надим, портпарол Универзитета у Кабулу, потврдио је да је настава за студенткиње престала. Он је рекао да је неким женама дозвољено да уђу у кампус због папирологије и административних разлога и да су у среду одржане четири церемоније дипломирања.

Чланице групе активиста под називом Јединство и солидарност жена Авганистана окупиле су се испред приватног универзитета Едрак у Кабулу у среду ујутро, узвикујући слогане на дарију.

- Немојте да чините образовање политичким. - Рекли су: „Још једном је универзитет забрањен за жене, не желимо да будемо елиминисани"!

Упркос томе што су у почетку обећавали умереније правило које поштује права жена и мањина, талибани су увелико применили своје тумачење исламског закона, или шеријата, откако су преузели власт у августу 2021.

Забранили су девојчицама да похађају средњу школу, забранили женама да раде у већини области и наредили им да у јавности носе одећу од главе до пете. Женама је такође забрањено да улазе у паркове и теретане.

У писму које је у уторак поделио портпарол Министарства високог образовања Зиаулах Хашми, приватним и јавним универзитетима је речено да спроведу забрану што је пре могуће и да обавесте министарство када забрана ступи на снагу.

Тај потез ће сигурно наштетити напорима талибана да добију међународно признање за своју владу и помоћ од потенцијалних донатора у тренутку када је Авганистан заглибљен у погоршању хуманитарне кризе. Међународна заједница је позвала талибанске лидере да поново отворе школе и дају женама право на јавни простор.

Катар и Пакистан, обе муслиманске земље, изразили су своје разочарење због забране универзитета и позвали власти да преиспитају своју одлуку.

Катар је одиграо кључну улогу у олакшавању преговора који су довели до повлачења америчких снага из Авганистана прошле године. Позвао је „авганистанску прелазну владу“ да преиспита забрану у складу са учењем ислама о образовању жена.

Суседни Пакистан је рекао да је његов став по питању образовања жена „јасан и доследан“.

Амерички државни секретар Антони Џ. Блинкен рекао је касно у уторак да ниједна друга земља на свету не забрањује женама и девојчицама да добију образовање.

- Талибани не могу очекивати да буду легитимни члан међународне заједнице док не поштују права свих у Авганистану - упозорио је он - Ова одлука ће имати последице по талибане.

Бивши председник Авганистана Хамид Карзаи оштро је осудио забрану универзитета за жене, у твиту.

Абдалах Абдалах, виши лидер у бившој влади савезника Авганистана, описао је универзално образовање као „основно“ право.

- Одузимање овог права девојкама је за жаљење - рекао је Абдалах у твиту. Он је позвао талибанско руководство земље да преиспита одлуку.

Авганистански политички аналитичар Ахмад Саеди рекао је да је најновија одлука талибанских власти можда затворила врата међународном прихватању.

- Питање признања је завршено - рекао је он - Свет сада покушава да пронађе алтернативу. Свет је покушавао да више комуницира, али они (Талибани) не дозвољавају свету да разговара са њима о признању.

Саееди је рекао да верује да већина Авганистанаца фаворизује женско образовање јер сматрају да је учење верска заповест садржана у Курану.

Он је рекао да је одлуку да се женама забрани упис на универзитете вероватно донела шачица високих талибана, укључујући вођу Хибатулаха Акхунзаду, који се налазе у југозападном граду Кандахару, месту рођења талибанског покрета.

Он је рекао да је главни центар моћи Кандахар, а не влада предвођена талибанима у Кабулу, чак и ако би министри правде, високог образовања и такозваних „врлина и порока“ такође били укључени у одлуку да се женама забрани универзитети.

Експерти УН су прошлог месеца рекли да би талибански третман жена и девојака у Авганистану могао представљати злочин против човечности и да га треба истражити и кривично гонити према међународном праву.

Рекли су да су акције талибана против жена продубиле постојећа кршења права - већ "најдраконскију на глобалном нивоу" - и да могу представљати прогон полова, што је злочин против човечности.

Талибанске власти су одбациле те оптужбе - пренео је AP.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)