БЕЛА КУЋА ОДБИЛА ДА КОМЕНТАРИШЕ: Сноуден добио руски пасош, Америка ћути
БЕЛА кућа је одбила да коментарише пријем руског пасоша од стране бившег америчког обавештајца Едварда Сноудена, подсећајући да је против њега у току кривична истрага у САД.
Фото: Танјуг/АП
- Што се тиче Сноудена, препоручујем да контактирате Министарство правде, ово је питање кривичне истраге и нећу даље коментарисати - рекао је портпарол Беле куће Џон Кирби.
Сноуден је крајем септембра добио руско држављанство председничким указом. Његов адвокат Анатолиј Кучерена рекао је у петак новинарима да је Сноуден већ положио заклетву и добио руски пасош . Према речима адвоката, руско држављанство га штити од изручења другој држави, будући да је у руском уставу садржан принцип недопустивости протеривања руског држављанина.
Сноуден је у јуну 2013. покренуо велики међународни скандал предајући листовима Вашингтон пост и Гардијан низ поверљивих материјала о програмима надзора америчких и британских обавештајних служби на интернету. Након тога је одлетео у Хонг Конг , а одатле - за Москву , где је неко време био у транзитној зони аеродрома Шереметјево.
После одбијања низа других земаља, Русија је Сноудену дала привремени азил на годину дана под условом да престане са активностима против Сједињених Држава. У августу 2014. Сноуден је добио трогодишњу боравишну дозволу у Руској Федерацији, након чега му је издата дозвола за боравак на неодређено време - пренела је RIA.
Препоручујемо
РАТ У УКРАЈИНИ: Жестоке борбе у Первомајском; Руси заробили специјалце-падобранце ВСУ
02. 12. 2022. у 06:35 >> 01:23
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
РАСПАДА СЕ ПАРТНЕРСТВО СА ПУТИНОМ: Украјина добила кључног савезника у НАТО-у
ПРЕ отприлике десет година, рат у Сирији помогао је да се створи неочекивано партнерство на Блиском истоку између Турске и Русије. Међутим, оно се сада распада, тврди Њујорк тајмс. Наиме, Турска снажно помаже Украјини да створи упориште у делу света где је руски председник Владимир Путин раније уживао значајан утицај.
08. 06. 2026. у 09:25
"АКО КОРИСТИШ МЕГАФОН, ОНДА ТО НЕМОЈ НАЗИВАТИ ПИСМОМ" Песков оштро о Зеленском: Да је заиста желео да га преда Путину, могао је то да учини
ДА је Владимир Зеленски заиста желео да преда писмо руском председнику Владимиру Путину, могао је то једноставно да учини, без јавног објављивања, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.
07. 06. 2026. у 13:37
НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²
"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."
02. 06. 2026. у 21:24
Коментари (0)