НЕМА УЛАСКА УКРАЈИНЕ У НАТО ДОК СЕ ТО НЕ РЕШИ: Сијарто о ставу Мађарске, јасно изнео захтеве
МАЂАРСКИ министар спољних послова и трговине Петер Сијарто поновио је став своје земље да не жели формирање комисије за улазак Украјине у НАТО због спора о правима мађарске националне мањине у Украјини.
Фото Танјуг
- Нема ништа ново или изненађујуће у нашој позицији, јасно смо ставили до знања пре много година да док Украјина не врати права закарпатским Мађарима, нећемо пристати на сазивање ове комисије - рекао је Сијарто коментаришући наводе да је Мађарска блокирала сазивање комисије на састанку НАТО министара у Букурешту.
Сијарто је рекао и да нису покретали ово питање од избијања рата и да немају намеру да то чине сада, али да се надају да ће мир доћи што пре, да би се о овом питању поново разговарало.
Будимпешта и Кијев се сукобљавају око мањинских права откако је украјински парламент 2017. године усвојио закон о образовању, за који Будимпешта тврди да угрожава права мађарске националне мањине да студира на свом матерњем језику.
Број етничких Мађара у Украјини, од којих већина живи у Закарпатској области, процењује се на око 140.000 пре почетка рата.
Европска комисија сматра да Мађарска није довољно напредовала у својим реформама и да мора да испуни кључне реформе како би добила новац из фондова за опоравак, због чега је одлучила да суспендује 5,8 милијарди евра из тих фондова, док се кључне реформе не спроведу.
- У плану опоравка и отпорности Мађарска се обавезала на 17 корективних мера, заједно са другим реформама у сектору владавине права и независности правосуђа, као јасно дефинисан сет од 27 битних прекретница. То значи да ниједно плаћање у оквиру плана за отопрност и опоравак није могуц́е док га Мађарска у потпуности и исправно не примени - саопштила је Комисија.
План за опоравак и отпорност је кључни инструмент Комисије од 723,8 милијарди евра који обезбеђује до 800 милијарди евра за подршку инвестицијама и реформама широм ЕУ. Овај план је био донет у току пандемије као помоћ земаљама чланицама.
(РТВ)
Препоручујемо
ОВО СЕ ЧЕКАЛО: Џејла први пут проговорила о Марији Шерифовић (ВИДЕО)
30. 11. 2022. у 13:23
ДОСТА СРБА ЖИВИ ТАМО: Према истраживањима, реч је о НАЈНЕЉУБАЗНИЈЕМ граду на свету
30. 11. 2022. у 10:26
РАТ У УКРАЈИНИ: Украјинци спроводе чистку у Херсону; Шојгу: Обучено 300.000 резервиста; ВСУ се повлачи у Донбасу
30. 11. 2022. у 06:47 >> 22:31
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)
ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".
11. 03. 2026. у 16:26
ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег
СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе прекинута је данас након што је председавајући у том моменту потпредседник парламнета Борис Пејовић (ПЕС) одузео реч посланици опозиционе Демократске партије социјалиста Александри Вуковић Куч.
11. 03. 2026. у 17:06
"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"
ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.
11. 03. 2026. у 13:59
Коментари (0)