АНАЛИЗА "ГЛОБАЛ ТАЈМСА": САД користе украјински сукоб за сопствену добит

ШТО дуже траје украјинска криза, то се више штете наноси Русији, Украјини и Европи, док је за САД све другачије: што се конфликт више отеже, то ће повољнија бити њихова позиција, пише „Глобал тајмс“.

АНАЛИЗА ГЛОБАЛ ТАЈМСА: САД користе украјински сукоб за сопствену добит

Фото АП

Према писању листа, светска заједница мора да одбаци сваку илузију да САД својим дејствима доприносе миру. Америка брине само о томе како да разори Русију, користећи Украјину као пиона, те како да искористи Европу за своје потребе.

Како наводи аутор текста, уместо да доприноси решавању сукоба Русије у Украјине, Вашингтон намерава да реализује нову дипломатску стратегију, према којој Кијев може да добије дугорочнију подршку од европских савезника САД у сукобу с Москвом.

Тихо позивајући Кијев да ступи у мировне преговоре с Москвом, Вашингтон рачуна на то да ће сва његова наговарања остати без резултата. САД намеравају да обезбеде Украјини позицију моралне предности у тој кризи, како би добила непрекидну помоћ америчких савезника у Европи, каже за „Глобал тајмс“ кинески војни стручњак и телевизијски коментатор Сун Чунпин.

Према том сценарију, Украјина ће се сматрати конструктивном страном у кризи, а Русија деструктивном. Услед тога Украјина би могла да добије више помоћи и подршке од европских савезника Америке. Бајденова администрација се нада да ће њени европски савезници попунити вакуум који се образовао након слабљења улоге САД.

Како закључује аутор текста, САД не желе брзо разрешавање оружаног сукоба Русије у Украјине. Што дуже траје та криза, то се више штете причињава Русији, Украјини и Европи. Ипак, за Вашингтон је све другачије: што дуже буде трајао сукоб, то ће повољније бити његове позиције.

Иако су економија европских земаља и испоруке енергената претрпели велику штету од непрекидне кризе, оне су приморане да предају Украјини велику количину војне и финансијске помоћи. Управо то покушава Вашингтон: да експлоатише Украјину као пиона, да Русију и Европу оптерећује проблемима и тако их слаби, а сам да плати врло малу цену за то.
(Спутњик)

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ОРБАН СЕ ОГЛАСИО ЗБОГ СИТУАЦИЈЕ У ЗЕМЉИ: Издао хитно упозорење

ОРБАН СЕ ОГЛАСИО ЗБОГ СИТУАЦИЈЕ У ЗЕМЉИ: Издао хитно упозорење

ЛИДЕР мађарске опозиционе странке Фидес и бивши премијер земље Виктор Орбан оптужио је данас владу странке Тиса да води земљу ка диктатури, након полемике изазване изјавама бившег председника Јаноша Адера о планираним сменама државних функционера.

05. 07. 2026. у 12:34

Огласила се Косјерина после вести да је Мирка мења у квизу Ја волим Србију: Тако су стајале ствари...

Огласила се Косјерина после вести да је Мирка мења у квизу "Ја волим Србију": "Тако су стајале ствари..."

ВЕСТ да би глумица Мирка Васиљевић од септембра могла да преузме водитељску улогу у квизу "Ја волим Србију", уместо досадашње водитељке Драгане Косјерине, изазвала је велику пажњу јавности.

05. 07. 2026. у 21:54

Коментари (5)

ГДЕ ТИ ЈЕ ЉУБАВНИЦА?! Неочекивано питање за Марића уживо у емисији, он пребледео: Пет година млађа