ОД "КВАДКОПТЕРА" ДО ОРБИТАЛНИХ ДРОНОВА: Какве врсте беспилотних летелица постоје (ВИДЕО)

Новости онлине

02. 11. 2022. у 19:44

ВОЈСКА Србије је данас оборила комерцијалну беспилотну летелицу која је вршила извиђање касарне у Рашкој области. Како је саопштио министар одбране Милош Вучевић, дрон је летео из правца Јариња ка општини Рашка.

ОД КВАДКОПТЕРА ДО ОРБИТАЛНИХ ДРОНОВА: Какве врсте беспилотних летелица постоје (ВИДЕО)

Фото: Shutterstock/Илустрација

Дронови се данас користе како у војним операцијама,  тако и за снимање и фотографисање, доставу, надгледање области у којима често избијају пожари, пољопривреду...

Најчешће се користи класификација на основу висине летења. Та подела се користи на догађајима попут оног у ПаркАберпорту, британском полигону за тестирање беспилотних летелица.

  • Дронови којима се ручно управља: Висина - 600 м, домет - 2 км
  • Дронови који лете до 1.500 метара, домет до 10 км
  • НАТО тип: Висина - 3.000 м, домет - до 50 км
  • Тактички: Висина - 5.500 м, домет - око 160 км
  • МАЛЕ (Средња висина, дуга издржљивост): Висина - 9.000 м, домет - преко 200 км
  • ХАЛЕ (Велика висина, дуга издржљивост): Висина - преко 9.100 м, неограничен домет
  • Хиперсонични: Брзина - од 1 до 5+ махова, висина - 15.200 м, домет - преко 200 км
  • Орбитални: Висина - Ниска орбита Земље, брзина - преко 25 махова

И комерцијални дронови којима се управља путем ручних конзола, популарни "квадкоптери", се могу користити не само за извиђање и снимање, већ и за напад, што имамо прилике да видимо у Украјини.

Како Украјинци, тако и снаге народних република у Донбасу и руске војске користе комерцијалне квадкоптере да погађају минобацачким гранатама лака возила или групе непријатеља.

Украјинци су чак 3Д штампањем опремили гранате крилцима, како би што прецизније погађали руске трупе или возила.

Министар одбране Милош Вучевић је у укључењу у Дневник ТВ Пинк рекао да је Војска Србије дејствовала на дрон који се кретао из правца Јариња-Рудница ка општини Рашка, и који је уочен изнад војних објеката.

Фото: Принтсцреен/Пинк

 

- Војска Србије је заштитила небо над Србијом и показала исправност правовременог реаговања државног врха, да немамо баријера и препрека. Честитам припадницима Војске Србије на акцији и прецизности, на одлучности да штите небо. Небо над Србијом је безбедно - рекао је министар.

Он је рекао и да је дрон оборен коришћењем електронских уређаја, а не топовима.

- То показује да се не шалимо, да ником не претимо, не звецкамо оружјем, али смо врло одлучни да штитимо Србију и њену независност и слободу. Србија је увек за дијалог и компромисе, али Србија више није џак за ударање, и Војска Србије је способна да изврши сваку наредбу председника Републике и Владе - казао је министар.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу

ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу

СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.

28. 01. 2026. у 07:48

Коментари (0)

АЛК Гроуп: успех, иновације и награде за најбоље