БРИТАНСКИ ЛИСТ ТВРДИ: Руси наводно хаковали телефон Лиз Трас?

ОСУМЊИЧЕНИ страни хакери су наводно добили годину дана „веома осетљивих разговора“ бивше британске премијерке Лиз Трас, наводи Mail on Sunday.

БРИТАНСКИ ЛИСТ ТВРДИ: Руси наводно хаковали телефон Лиз Трас?

Foto: Profimedia

Нарушавање безбедности је наводно откривено још у лето када се тадашња министарка спољнихих послова Трас борила за вођство Торијеваца, што је навело Бориса Џонсона, тадашњег премијера, да нареди потпуно замрачење медија због осетљивости ствари, пише Mail on Sunday, позивајући се на неименоване безбедносне изворе.

Поруке које су добили хакери су наводно укључивале Трасове  „веома осетљиве разговоре са високим међународним министрима спољних послова о рату у Украјини, укључујући детаљне разговоре о испорукама оружја -  наводи лист. 

Иако детаљи хаковања остају нејасни, верује се да су кривци преузели снимке вредне до годину дана, укључујући приватне разговоре у којима су Трасова и њен политички савезник Кваси Квартенг критиковали Џонсона.

У извештају се кривица приписује страним државним актерима за које се „претпоставља да раде за Русију и Владимира Путина“.

Иако је инцидент изазвао забринутост за потенцијалну уцену, наређено је замрачење вести, јер „обавештајним службама није било баш јасно да се телефон министра спољних послова може тако лако опљачкати због срамних личних порука“ , цитирао је Mail један извор као говорећи.

Портпарол владе је одбио да коментарише „безбедносне аранжмане појединаца“, инсистирајући на томе да британска влада има „снажне системе за заштиту од сајбер претњи“. 

Британске опозиционе странке већ су захтевале хитну независну истрагу ових навода.

Секретарка унутрашњих послова лабуриста Ивет Купер рекла је да постоје „озбиљна безбедносна питања о томе зашто и како су ове информације процуреле или објављене управо сада, а која такође морају бити хитно истраженe“.

У међувремену, портпаролка за спољне послове Либералних демократа Лејла Моран рекла је:  „Ако се испостави да су ове информације скривене од јавности како би се заштитила кандидатура Лиз Трaс за лидерство, то би било неопростиво.

Трaсаова је заменила Џонсона на месту лидера Торијеваца и постала премијер 6. септембра, да би 45 дана касније поднела оставку, поставши тако премијерка са најкраћим стажем у историји Уједињеног Краљевства.

Mail on Sunday

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ:

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка

КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка

РУСКИ председник Владимир Путин и белоруски лидер Александар Лукашенко планирају да се састану у блиској будућности и очекује се да ће разговарати о ултиматуму који је председник Украјине Володимир Зеленски недавно упутио Минску, саопштио је Кремљ.

23. 06. 2026. у 08:02

Меси питао хрватског фудбалера: ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН, он каже: Угасио сам га!

Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"

СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.

23. 06. 2026. у 16:05

Коментари (1)

КНЕЖЕВИЋ ПОСЛЕ НОВОГ УДАРА ЗАГРЕБА НА ЦРНУ ГОРУ: Протерати амбасадора Хрватске још данас!