ШТА АКО ТЕХНОЛОГИЈА ПАДНЕ У ПОГРЕШНЕ РУКЕ? Мисија НАСЕ сондом Дарт изазвала нове сумње

Б. СУБАШИЋ

28. 09. 2022. у 11:30

НАСА је демонстрирала моћ да одбрани Земљу од удара астероида: њена сонда ДАРТ, тешка само око 600 килограма ,пресрела је астероид на 11,3 милиона километара од Земље и ударила га брзином од 6,6 километара у секунди.

ШТА АКО ТЕХНОЛОГИЈА ПАДНЕ У ПОГРЕШНЕ РУКЕ? Мисија НАСЕ сондом Дарт изазвала нове сумње

Фото Танјуг

Светски медији су усхићено известили о космичком експерименту изведеном у сарадњи НАСА и Европске свемирске агенције (ЕСА), чија је мета био бинарни астероидни пар - свемирска стена Дидимос, пречника око 780 метара, око које орбитира њен сателит Диморф пречника 163 метра. Очекује се да то успори кретање и промени орбиту Диморфа, што аутоматски треба да измени параметре кретања великог Дидимоса.

ДАРТ је, иначе, гађао мањи астероид Диморф, чија је маса неупоредиво већа од масе сонде, али је огромна кинетичка енергија летелице при удару изазвала ефекат еквивалентан експлозији неколико десетина атомских бомби бачених на Хирошиму.

Фото: Принтскрин НАСА

Цео научни свет пажљиво прати ефекте мисије која је започела лансирањем ракете ДАРТ са космодрома базе Космичких снага САД "Вандерберг" у новембру 2021, а пре два дана, 26. септембра, окончала се ударом свемирске сонде величине "смарт" аутомобила. Научници очекују да ће за око два месеца бити утврђени прави ефекти експеримента који се поједностављено представља као "космички билијар". Њиме је тестирана могућност коришћења Њутнових закона механике на промену путање небеских тела, на шта асоцира пуно име мисије "Тест двоструке редирекције астероида".

Америчка свемирска агенција је ДАРТ конструисала и испрограмирала да после изласка из Земљине орбите аутономно лети и пресретне астероид. После успешног удара, званичници НАСА саопштили су да је "почела нова ера у историји човечанства".

Ипак, сврха мисије ДАРТ изазвала је и неке сумње. Њих илуструје и вирални текст са угледног сајта "ХТ Тек", који упозорава да "ДАРТ мисија лова на астероиде може поћи по злу у случају да технологија падне у погрешне руке". Аутори текста подсећају на екстремну замисао из времена Хладног рата, када су 1964. амерички астрономи Дендриџ Кол и Доналд Кокс објавили рад о могућности манипулисања астероидима који би могли да служе као "планетоидне бомбе". Сугерисали су да би "заробљени планетоид" могао да произведе "енергију удара која је еквивалентна неколико милиона мегатона" која би "уништила читаве земље ефектима земљотреса" додајући да такво разарање "не би било ни приближно лоше као општи нуклеарни рат" јер "не би било радиоактивних падавина које ветрови преносе на све делове Земље".

Путања сонде и астероида, Илустрација НАСА

Може се расправљати да ли је реч о још једној теорији завере, али и руски сајтови, укључујући "Википедију", подсећају на званичне циљеве мисије ДАРТ који су септембра 2021. уклоњени са сајта ЕСА. Руси су архивирали тај део презентације која у "основне стратегије" мисије ДАРТ на прво место ставља "умањење претње од удара астероида", а следе "упозоравање цивилне заштите, евакуација и склањање становништва, импулсно скретање услед нуклеарне експлозије...". Да ли то има везе са проучавањем последица удара балистичких пројектила с огромном кинетичком енергијом, налик сонди ДАРТ, остаје у сфери спекулација.

Илустрација

ЧЕЉАБИНСКА КАТАСТРОФА

СУДАР Земље и астероида пречника од само 300 метара по снази би многоструко надмашио разорни ефекат укупног нуклеарног оружја на Земљи. Научници то илуструју примером метеорита пречника од 12 до 17 метара, који је 2013. експлодирао на висини од 23 километра изнад Јужног Урала, а разорни ударни талас се осетио на Земљи на простору дужине 130 километара и ширине 50 километара. Снага експлозије изнад Чељабинске области процењена је између 300 и 500 килотона.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (1)

РУС, ОЛИМПИЈСКИ ШАМПИОН, ШОКИРАО СВЕТ: Они који деле санкције Русима - ово нису могли ни да сањају