И ДАЉЕ ТРАЈУ ПРОТЕСТИ: Петоро мртвих у демонстрацијама након смрти девојке због хиџаба

20. 09. 2022. у 07:30

ПЕТ особа је убијено у курдском региону у Ирану када су снаге безбедности отвориле ватру током протеста због смрти жене у полицијском притвору, саопштила је група за заштиту права Курда, трећег дана немира због инцидента који је изазвао гнев широм Ирана.

И ДАЉЕ ТРАЈУ ПРОТЕСТИ: Петоро мртвих у демонстрацијама након смрти девојке због хиџаба

Фото: EPA-EFE/ ABEDIN TAHERKENAREH

Маша Амини, 22-годишњакиња из иранске провинције Курдистан, пала је у кому и умрла након што ју је у Техерану прошле седмице ухапсила полиција за морал, што је изазвало демонстрације у више области, укључујући главни град, подсећа Ројтерс.

Две особе су погинуле када су снаге безбедности отвориле ватру на демонстранте у курдском граду Сакезу, родном граду Маше Амини, објавила је организација за људска права Хенгав на Твитеру.

У саопштењу се наводи да је још двоје људи убијено у граду Дивандарех у "директној ватри" снага безбедности, а пета особа је убијена у Дехголану, такође у курдском региону.

Ројтерс додаје да није могао независно да провери ове извештаје.

Није било званичне потврде о смрти током протеста.

Званична новинска агенција ИРНА јавила је да је у неколико градова у седам провинција било "ограничених" протеста, које је полиција растурила.

Државна телевизија је јавила да је ухапшен већи број демонстраната, али је одбацила, како је наведено, "неке тврдње о смрти на друштвеним мрежама" и приказала два повређена младића који су негирали извештаје да су убијени.

У осудама смрти Амини широм земље хешхтаг #МахсаАмини достигао је скоро два милиона спомињања на Твитеру.

Полиција је саопштила да је њој позлило док је чекала са другим женама које је држала полиција за морал, која примењује строга правила у Исламској републици и захтева од жена да покривају косу и да носе широку одећу у јавности.

Њен отац је, међутим, више пута изјавио да његова ћерка није имала здравствених проблема, наводећи да је добила модрице на ногама. Он сматра да је полиција одговорна за њену смрт.

Видео-снимци објављени на друштвеним мрежама приказују демонстрације у Техерану које су се прошириле у градове Рашт, Машхад и Исфахан.

Ројтерс није могао независно да провери те снимке.

Маша Амини је преминула након што ју је привела полиција задужена за стриктно поштовање обавезе ношења хиџаба, јавиле су претходно светске агенције.

Она је умрла док је чекала у полицији.

Полиција је саопштила да је Амини преминула од срчаног удара, док су се на друштвеним мрежама појавиле информације да је Амини умрла од последица пребијања у полицији.

Полиција је привела Амини јер није носила хиџаб.

За неношење хиџаба у Ирану је предвиђена и смртна казна, а активисти за људска права у тој земљи позивају жене да не поштују хиџаб.

БОНУС ВИДЕО: Руска моћ на вежби "Восток 2022"

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАПУСТИЛА ГРАД И НА БАБОВИНИ ОДГАЈА ДЕЦУ: Млада Београђанка Александра одлучила да се пре 14 година врати у планинско село Власе код Врања

НАПУСТИЛА ГРАД И НА БАБОВИНИ ОДГАЈА ДЕЦУ: Млада Београђанка Александра одлучила да се пре 14 година врати у планинско село Власе код Врања

МОЈ тата се љутио на мене, говорио је, ја сам одатле отишао, а ти се враћаш, али ја сам одлучила и на крају је живот тако све уредио да на месту у планинском селу Власе, где је његова мајка Љубица одгајала тројицу синова и једну кћер, то сада радим и ја - започиње своју по много чему необичну причу тридесетшетогодишња учитељица Александра Љубић, књижевница, сликарка, супруга, одборница у скупштини града и, како каже, најважније мама Дарка (14), Ђорђа (10), Вељка (8) и Маријане (7).

10. 01. 2026. у 15:08

ФРАНЦУСКА ПРЕТИ ИЗЛАСКОМ ИЗ НАТО-а: Гласање у парламенту, бес према Трампу због Венецуеле, Израела и Гренланда

ФРАНЦУСКА ПРЕТИ ИЗЛАСКОМ ИЗ НАТО-а: Гласање у парламенту, бес према Трампу због Венецуеле, Израела и Гренланда

ФРАНЦУСКА је запалила политичку фитиљ-бомбу у самим темељима НАТО-а, у тренутку када се глобалне тензије убрзано преливају са периферије на саму структуру западног безбедносног система.

10. 01. 2026. у 06:30

ПРИПАДА НАМА - НЕ ДАНСКОЈ, НИ САД С Гренланда послата јасна порука: Нико нема право да одлучује уместо нас

"ПРИПАДА НАМА - НЕ ДАНСКОЈ, НИ САД" С Гренланда послата јасна порука: "Нико нема право да одлучује уместо нас"

ЛИДЕРИ пет највећих политичких партија Гренланда објавили су заједничко писмо у којем наглашавају да Гренланд није део ни САД ни Данске, већ да припада Гренланђанима, и да захтевају од Сједињених Америчких Држава да немају никакву контролу над тим острвом.

10. 01. 2026. у 11:52

Коментари (0)

ЗВЕЗДА ОСТАЛА БЕЗ КАПИТЕНА! Мирко Иванић се вратио са припрема у Анталији у Београд због повреде