КИНА УПОЗОРАВА АМЕРИКУ: Биће предузете контрамере уколико не одустану од продаје оружја Тајвану
КИНЕСКЕ власти су спремне да предузму одлучне контрамере након америчких планова да Тајвану продају оружје у вредности од 1,1 милијарди долара, саопштио је портпарол кинеске амбасаде у Вашингтону.
Фото: Профимедиа, АП
Коментаришући јучерашње саопштење Пентагона, Лиу Пенгју је у изјави за ТАС С позвао америчку страну да "поштује своје тврдње да се искрено придржава принципа ''једне Кине'' и три кинеска заједничка саопштења САД и Кине".
- Кина ће одлучно предузети легитимне и неопходне контрамере у складу са ситуацијом - нагласио је кинески дипломата.
Према његовим речима, Вашингтон би требало да „заустави продају оружја и војне активности са Тајваном и одмах опозове наведену продају оружја Тајпеју, како то не би нанело више штете односима Кине и САД, као и миру и стабилности широм Тајванског мореуза“, наводи руска агенција.
Администрација председника САД Џозефа Бајдена објавила је раније синоћ да продаје оружје Тајвану у вредности од 1,1 милијарди долара.
Стејт департмент је навео да се ради о ракетама Харпун ваздух-море, ракетама Сајдвиндер ваздух-ваздух, као и, највећим делом, пакету за логистичку подршку тајванском радарском програму надзора.
Администрација је већ обавестила Конгрес о том потезу, који сада има 30 дана да испита и одобри те споразуме, наводи ТАС С.
Прошлог месеца неколико америчких делегација посетило је Тајван, који Кина сматра својом територијом, а то је погоршало тензије између Пекинга и Вашингтона.
Председавајућа америчког Представничког дома Ненси Пелоси боравила је на Тајвану 2. и 3. августа, што је изазвало незадовољство Кине и навело Пекинг да започне војне маневре око острва. Касније је Тајпеј посетило неколико америчких сенатора и гувернера.
Кина је те посете оценила као провокације и мешање у њена унутрашња питања.
БОНУС ВИДЕО:
КИНЕСКИ "ТОП ГАН": Аеромитинг у Чангчуну
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
УПОЗОРЕЊЕ АМЕРИЧКОЈ МОРНАРИЦИ: Кина позива САД да престане са "демонстрацијом силе"
30. 08. 2022. у 00:08
ГДЕ ЈЕ ПОШЛА ОВАКВА? Хилари Клинтон изненадила појавом на црвеном тепиху (ФОТО)
01. 09. 2022. у 15:47
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
СВЕ КЉУЧА ОКО ФОКЛАНДСКИХ ОСТРВА: Аргентински председник послао поруку која ће разбеснети Британце
ПРЕДСЕДНИК Аргентине Хавијер Милеј изјавио је да је његова влада "сваким даном све ближе" повратку суверенитета над Фокландским острвима, продубљујући дипломатски спор изазван политички обојеним слављем репрезентације Аргентине након победе над Енглеском на Светском првенству раније ове седмице, пише бриселски портал Политико.
17. 07. 2026. у 14:37
НОВА ФАЗА СУКОБА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран први пут директно напао ову земљу!
ИРАН је саопштио да је у петак извео нове нападе на америчке објекте на Блиском истоку, укључујући и први директан напад у Сирији, након шесте узастопне ноћи америчких удара на иранске војне објекте.
17. 07. 2026. у 12:51
ВОДИТЕЉКА ГОДИНАМА НЕ СПАВА СА МУЖЕМ: "То је за мене трауматично!"
ВОДИТЕЉКА са супругом већ годинама не спава у истом кревету...
14. 07. 2026. у 11:17
Коментари (0)