"ПОЈАС" ДОНОСИ САМО ПРОГРЕС, А НИКАКО НЕВОЉЕ: Ауторски текст Константина Батанова, руског геополитичара и стручњака за односе са Кином

Константин БАТАНОВ

21. 08. 2022. у 15:00

КАДА је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен крајем јуна на састанку Г7 рекла да ће Европа у наредних пет година издвојити 300 милијарди евра како би помогла земљама у развоју да заврше изградњу инфраструктуре, додавши да ће новац доћи из различитих приватних и јавних канала у Европи, није крила да је циљ ЕУ да се супротстави кинеским улагањима у пројекат "Појас и пут".

ПОЈАС ДОНОСИ САМО ПРОГРЕС, А НИКАКО НЕВОЉЕ: Ауторски текст Константина Батанова, руског геополитичара и стручњака за односе са Кином

Фото: Free Images Pixabay

Европа је тиме најавила да ће учинити све да замени кинеске инвестиције у ЕУ, а у тим околностима односи Кине са Србијом попримају посебно важан стратешки карактер.

Србија није члан Европске уније, па није ни дужна да се придржава бриселских прописа о економској сарадњи са Кином. Политичке контрадикције ЕУ и САД, са једне стране, и Кине, са друге, не утичу на кинеско-српске односе. Србија стога постаје модел кинеско-европске сарадње и игра важну улогу у геополитичком позиционирању Кине у Европи, делујући као излог у коме се виде позитивни аспекти пријатељства са овом земљом.

Укупна трговинска размена Кине и Србије је током 2021. године износила 508 милијарди динара, што је повећање од 34,9 одсто у односу на претходну годину. Извоз Србије у Кину износио је 94 милијарде динара (раст од 142,9 одсто), а увоз 414 милијарди динара (раст од 22,6 одсто).

Друга важна ствар је да Кинези имају дубоку симпатију према Србима, нарочито од америчке агресије на Србију, у којој су погинула и три кинеска држављанина.

Србија је постала прва европска земља која је одговорила на иницијативу "Један појас и један пут".

Фото: "Новости"

Константин Батанов
 
 

Главни проблем који спречава сарадњу Кине и балканских земаља је што чланице ЕУ из овог региона често, из политичких разлога, успоравају пројекте који укључују кинеске компаније. Примера је много, а најпознатији и најиндикативнији је био током ковид-кризе.

Испоставило се врло брзо да развијене западне земље нису спремне да деле своје вакцине као Кинези и тако су показале такозвани вакцинални егоизам. Због тога су многе државе које су у почетку, за разлику од Србије, Кину доживљавале само као "извор болести", годину дана касније почеле да је сматрају делом решења пандемије.

КОНЦЕПТ САРАДЊЕ

ИНИЦИЈАТИВА за стварање "Једног појаса и једног пута" промовисана је 7. септембра 2013. године приликом посете председника Народне Републике Кине Си Ђинпинга Казахстану.

То је била прва глобална иницијатива коју је Кина представила, од почетка реформе отварања према спољном свету 1979. године. Подразумева се да ће се у оквиру спровођења ове иницијативе стварати нови концепт међународне сарадње.

Међутим, већина балканских лидера и даље је принуђена да се јавно придржава трансатлантског курса и одустаје од неких пројеката.

На крају свега, треба напоменути да политика Кине према земљама Балканског полуострва (и целе Европе) иде у корито концепта "Један појас, један пут". То значи да у кинеској стратегији превладавају економски интереси, а кинеска страна не настоји да утиче на унутрашњу политичку ситуацију балканских земаља.

У Кини постоји изрека: "Желиш да се обогатиш - изгради путеве". То значи да развој читаве економије мора почети изградњом инфраструктуре и то је и темељ практичног дела ове иницијативе.

Сви стандарди, прописи и системи који се користе за изградњу и развој инфраструктуре, које су заједнички развиле Кина и партнерске земље, постепено су еволуирали од регионалних јавних производа до глобалних. Односно, ради се о стварању нових стандарда технологије и изградње, чији је главни законодавац Кина, јер се цео систем гради око Кине.

Фото: пиксабеј

Чињенице и бројеви све говоре

* КРАЈЕМ прошле године, Кина је потписала више од 200 докумената о сарадњи у оквиру "Појаса и пута", са 147 земаља и са 32 међународне организације.

* КИНЕСКА трговина са земљама које подржавају иницијативу "Појас и пут" 2021. године износила је 1,823 трилиона долара (раст од 23,6 одсто у односу на претходну годину), што представља 29,7 одсто укупне кинеске спољне трговине.

* БРОЈ теретних железничких услуга на рути Кина-ЕУ током 2021. године износио је 15.000 (раст од 22 одсто), обим теретног саобраћаја достигао је 1,46 милиона контејнера дужине око шест метара (раст од 29 одсто).

* ДИРЕКТНЕ кинеске инвестиције током године у земље које се налазе на "Појасу" износе 21,8 милијарди долара (раст од 7,9 одсто за годину дана). Компаније из ових земаља су, такође, повећале директна улагања у Кину и износе 11,25 милијарди долара.

Фото: Free Images Pixabay

* АКТИВНО је промовисана изградња инфраструктурних објеката - кинеске компаније су пружале уговорне услуге у вредности од 91 милијарде долара, што представља 57,9 одсто укупних уговорних пројеката које је Кина спровела прошле године у иностранству.

* КИНА је учествовала у око 120 пројеката у региону Балкана, од којих су већина инфраструктурни и енергетски пројекти, а њихова вредност је скоро 32 милијарде долара.

* У ОВОМ тренутку се спроводе или су већ завршени велики пројекти, као што су железница Мађарска-Србија, мост Пељешац у Хрватској, ауто-пут Е763 у Србији, део ауто-пута север-југ у Црној Гори.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

БИВШИ амерички председник Доналд Трамп изјавио је да би за пет месеци преосталих до избора у САД могао да избије трећи светски рат због неспособности актуелног америчког руководства.

18. 05. 2024. у 09:45

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (1)

ПОГИНУЛО ТРОЈЕ ШПАНСКИХ ДРЖАВЉАНА, ОГЛАСИО СЕ И ПРЕМИЈЕР: Наоружани нападачи отворили ватру, рањено још седморо особа