МОСКВА НАПУШТА САРАДЊУ СА НАСА: Роскосмос представио модел руске свемирске станице

РУСКА свемирска агенција Роскосмос данас је први пут представила физички модел нове руске свемирске станице, преноси Ројтерс.

МОСКВА НАПУШТА САРАДЊУ СА НАСА: Роскосмос представио модел руске свемирске станице

Фото П. Милошевић

Британска агенција оцењује да се на основу овог потеза Роскосмоса може закључити да је Москва озбиљна у погледу напуштања Међународне свемирске станице (ИСС) и почетка самосталног извођења операција у космосу.

Руска национална свемирска агенција Роскосмос представила је модел свемирске станице, коју су руски државни медији назвали „РОСС“, на војно-индустријској изложби „Армија-2022“ у близини Москве.

Јуриј Борисов, кога је руски председник Владимир Путин прошлог месеца именовао за шефа Роскосмоса, изјавио је да ће Русија напустити ИС С после 2024. године и да ради на развоју сопствене орбиталне станице, преноси Ројтерс.

На ИСС-у, који је лансиран 1998. године, од новембра 2000. континуирано бораве астронаути у оквиру заједничког пројекта који предводе САД и Русија, а у њему учествују и Канада, Јапан и 11 европских земаља.

НАСА, која жели да ИС С остане у функцији до 2030. године, тврди да још није добила званичну потврду о планираном повлачењу Русије и да је раније схватила да ће Москва наставити да учествује до 2028, наводи Ројтерс.

Роскосмос је у саопштењу навео да ће нова свемирска станица бити лансирана у две фазе, без навођења датума.

У првој фази би почела са радом свемирска станица са четири модула, а касније ће јој бити додата још два модула и сервисна платформа.

То би било довољно да се на њој сместе највише четири космонаута, као и опрема за научна истраживања.

Роскосмос је саопштио да ће нова станица руским космонаутима омогућити много шири поглед на Земљу од оног ког имају у овом тренутку.

Руски државни медији сугеришу да је покретање прве фазе планирано за 2025-2026, а најкасније за 2030. годину.

Покретање друге и завршне фазе планирано је за 2030-35, наводи Ројтерс.

По тренутној замисли, на свемирској станици људи не би стално боравили, већ би на њој било особље два пута годишње током дужег периода.

Дмитриј Рогозин, претходни шеф Роскосмоса, сугерисао је да би нова свемирска станица могла бити коришћена и у војне сврхе, ако буде потребно, преноси британска агенција.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.

24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Коментари (1)

УПРАВЉАНИ РАСТ НАСУПРОТ ЛИНЕАРНОЈ ДОБИТИ: Где инвестирају банке које мењају тржишну динамику?