ХАДИ МАТАР (24) ИЗ ЊУ ЏЕРСИЈА НАПАО РУЖДИЈА: Откривено име младића који је избо писца

ЊУЈОРШКА полиција је саопштила да је привела Хадија Матара, нападача на чувеног писца Салмана Руждија, који је нападнут данас док се спремао да одржи предавање у западном делу Нјујорка.

ХАДИ МАТАР (24) ИЗ ЊУ ЏЕРСИЈА НАПАО РУЖДИЈА: Откривено име младића који је избо писца

Фото: Танјуг/Photo by Grant Pollard/Invision/AP, File

Матар, 24-годишњи мушкарац из Фервјуа у Нју Джерсију, купио је карту да би присуствовао догађају, саопштила је полиција, пренео је Ројтерс.

Ружди је хеликоптером пребачен у болницу и како је саопштила полиција, у току је операција.

Из полиције Нјујорка су у званичном саопштењу поводом напада на Руждија навели како је нападач око 11.00 часова по локалном времену напао писца и водитеља те писцу нанео убод у пределу врата.

Извештач АП видео је како је мушкарац упао на бину у Институту Чаутауква и почео да удара или убада Руждија док су га представљали на почетку предавања.

Напад на Руждија је осудила позната организација која окупља светске писце Пен Интернатионал и пожелела му брз опоравак.

Руждијева књига "Сатански стихови" забрањена је у Ирану од 1988. године, а многи муслимани је сматрају богохуљењем.

Годину дана касније, покојни ирански лидер ајатолах Рухолах Хомеини издао је фатву позивајући на Руждијеву смрт.

Понуђена је и награда од преко три милиона долара за сваког ко убије Руждија.

БОНУС ВИДЕО - ПОМРАЧЕЊЕ У БЕРЛИНУ: Без амбијенталног осветљења због штедње

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ИРАН ПОСЛАО ХИТНУ ПОРУКУ НАШИМ КОМШИЈАМА: Немојте то да дозволите Америци!

ИРАН ПОСЛАО ХИТНУ ПОРУКУ НАШИМ КОМШИЈАМА: Немојте то да дозволите Америци!

ИРАН је данас упозорио Бугарску да не дозволи Сједињеним Америчким Државама коришћење своје територије за војне операције против Техерана, након што је бугарска влада најавила да ће тражити одобрење парламента за размештање америчких авиона за допуну горива у тој земљи.

21. 07. 2026. у 18:37

НОВА ФАЗА СУКОБА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран први пут директно напао ову земљу!

НОВА ФАЗА СУКОБА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран први пут директно напао ову земљу!

ИРАН је саопштио да је у петак извео нове нападе на америчке објекте на Блиском истоку, укључујући и први директан напад у Сирији, након шесте узастопне ноћи америчких удара на иранске војне објекте.

17. 07. 2026. у 12:51

Коментари (0)

НИСАМ ЗНАО ШТА ТАЈ СИМБОЛ ЗНАЧИ Дарко Лазић о спорној фотографији са Албанком - Она је искористила прилику