ЛЕКЦИЈА ТАЈВАНСКИМ СЕПАРАТИСТИМА: Зашто Кина изводи масивне маневре упркос претњама са Запада
КИНЕСКА војска изводи маневре око Тајвана да би упозорила Америку и одржала лекцију "тајванским сепаратистима", изјавио је портпарол кинеског министарства спољних послова Ванг Венбин, истичући да је то и одговор на посету острву председавајуће Представничког дома америчког Конгреса Ненси Пелоси.
Маневри тајванске армије, Фото АП
- Одговор Кине је оправдан и легитиман и представља упозорење за хушкаче и поуку за тајванске сепаратисте - истакао је Ванг, поручивши да је Тајван део Кине.
Но, Пелосијева из САД инсистира да је њена посета Тајвану била апсолутно корисна:
- Не можемо да дозволимо кинеској влади да изолује Тајван - поручила је и поновила да кинеска влада неће одређивати ко може да оде на Тајван.
А министар спољних послова владе у Тајпеју, Џозеф Ву тврди да је Кина искористила посету Пелосијеве да би покренула велике војне маневре надомак Тајвана, с циљем да се промени статус кво у зони Тајванског мореуза. Саопштио је да је и Тајпеј започео војне вежбе за проверу борбене готовости, као одговор на кинеске маневре које укључују лансирање пројектила у близини острва са 23 милиона становника.
Оценио је да Пекинг има за циљ да контролише Источно и Јужно кинеско море преко Тајванског мореуза, као и да жели да промени статус кво и припоји Тајван и да су кинеске војне вежбе део плана за припрему инвазије Пекинга на ово острво. Амерички подсекретар за одбрану Колин Кал саопштио је да Вашингтон остаје при проценама да Кина неће покушати да изврши инвазију на Тајван наредне две године и да ће америчка војска наставити да обавља транзит кроз Тајвански мореуз у наредним недељама.
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"СТИГЛИ СРПСКИ ХУЛИГАНИ!" Аустријска полиција плаши грађане по улицама Граца због навијача Звезде
Штурм Грац и Црвена звезда играју утакмицу у Лиги Европе, а пред тај меч аустријска полиција је урадила нешто несвакидашње.
11. 12. 2025. у 16:15
Коментари (0)