ДВЕ НАЈНОВИЈЕ СТУДИЈЕ ПОКАЗАЛЕ: Епидемија је највероватније почела у Вухану

Танјуг

27. 07. 2022. у 09:07

ДВЕ нове студије објављене у научном часопису Сајанс имају потпуно различите приступе, али долазе до истог закључка: пијаца морских плодова Хуанан у Вухану, у Кини, највероватније је била извориште епидемије коронавируса.

ДВЕ НАЈНОВИЈЕ СТУДИЈЕ ПОКАЗАЛЕ: Епидемија је највероватније почела у Вухану

Фото: Депоситпхотос/Принтсцреен

Две нове студије објављене у научном часопису Сајанс имају потпуно различите приступе, али долазе до истог закључка: пијаца морских плодова Хуанан у Вухану, у Кини, највероватније је била извориште епидемије коронавируса.

Следећи препоруку Светске здравствене организације (СЗО) из јуна ове године да наставе да истражују све могуће изворе пандемије ковида-19, укључујући „цурење“ вируса из лабораторије, научници из целог света су, коришћењем алата за мапирање и извештаја на друштвеним мрежама, извршили просторну анализу и анализу животне средине и дошли до закључка да „су тачне околности избијања епидемије остале нејасне“, али да је вирус вероватно био присутан у живим животињама продатим на пијаци у Вухану крајем 2019, преноси Си-Ен-Ен.

У једној од студија се наводи да су животиње држане толико близу једна другој да су лако могле да размене вирусе, међутим, научни рад није утврдио које су животиње биле болесне.

Истраживачи су утврдили да су се најранији случајеви ковида-19 јавили на пијаци међу продавцима који су продавали ове живе животиње или људима који су тамо куповали, а верују да су животиње оболевале од два одвојена вируса који су касније пренети на људе.

Друга студија има молекуларни приступ и одређује када је први пут дошло до преношења вируса са животиња на људе.

Најранија верзија коронавируса, показује ово истраживање, вероватно је дошла у различитим облицима које научници називају типовима А и Б.

Истраживачи сугеришу да се прва трансмисија са животиње на човека вероватно догодила око 18. новембра 2019. године и то из типа Б.

Овај тип вируса пронађен је само код људи који су боравили на пијаци у Вухану.


- Као и код других коронавируса, појава САРС-ЦоВ-2 вероватно је резултат вишеструких зооноза - наводи се у студији, преноси Си-Ен-Ен.

Истраживачи се надају да ће моћи тачно да утврде која врста животиња се прва заразила и како, јер би то смањило шансе за избијање будућих пандемија, преноси Си-Ен-Ен.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (2)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!