ВАНРЕДНО У ВЕЛИКОЈ БРИТАНИЈИ: На хиљаде ватрогасаца јуче наставилe борбу против пожара широм Европе
НА хиљаде ватрогасаца наставило је и јуче борбу против ватрене стихије у Португалији, Шпанији и Француској, а у Великој Британији је проглашена ванредна ситуација, пошто је издато црвено упозорење на екстремне врућине, јер би температуре могле да досегну и 40. подељак на Целзијусовој скали. И у Италији је влада прогласила ванредно стање у исушеној долини реке По.
Фото АП
Упозорење четвртог степена на високе температуре за делове Велике Британије, Лондон, Манчестер и Јорк издато је за данас и сутра и то први пут откако је лане уведен систем упозорења. Будући да постоји ризик по живот и код здравих људи, милиони Британаца позвани су да раде од куће. Ограничена је брзина на железничким линијама, школе ће се затворити раније, а неке посете лекарима су отказане. На путеве ће бити посипан песак да би се смањило топљење асфалта, а служба за помоћ на путевима је упозорила да ће возачима бити потребна помоћ због прегревања аутомобила.
Француска метеоролошка служба прогнозирала је температуру до 41 степена у јужним деловима земље. Министар унутрашњих послова Жералд Дарманин каже да су пожари досад уништили 10.000 хектара земље и похвалио "изванредну храброст" ватрогасаца.
Најтеже је у југозападном француском региону Жиронде, где је евакуисано више од 12.000 људи.
Температуре у Португалији порасле су до 47 степени, а у Шпанији премашиле 40. подељак, што је довело до сушења растиња и додатног распиривања ватре. Лисабонске власти су потврдиле да је најмање 238 људи умрло од врућине током прошле недеље, а у северној Португалији пилот је погинуо када се његов канадер срушио близу шпанске границе.
Пожари су ове године у тој земљи уништили 30.000 хектара земље, највећу површину од лета 2017. године, кад је у Португалији погинуло стотину људи.
Сузбијање ватрене стихије, Фото АП
Ватра хара и у другим деловима Средоземља. У Грчкој се ватрогасци боре са пожарима у подручју Фериза, око 50 километара југоисточно од Атине и у близини Ретимна, на северној обали Крита. У околини тог града евакуисано је седам села. Топлотни таласи постали су чешћи, интензивнији и трају дуже због климатских промена које је узроковао човек, тврде стручњаци.
У Азији стравичне поплаве
НАЈМАЊЕ 12 особа изгубило је живот, а исто толико се води као нестало, док су хиљаде других људи угрожени последицама бујичних поплава у југозападној и северозападној Кини. Првог дана минулог викенда евакуисано је на хиљаде људи. Кише долазе усред топлотног таласа који је захватио Кину, укључујући источну провинцију Џеђанг и град Шангај, са температурама које су прошле недеље достигле 42 степена Целзијуса. Поплаве су делимично изазване кинеском "нултом ковид политиком" која ограничава путовања и омета ланце снабдевања.
Препоручујемо
ПОЖАРИ У НОВОМ МЕКСИКУ: Снажни ветрови распирују буктињу, у току евакуација становништва
23. 04. 2022. у 08:21
ТРАМП ДОНЕО ОДЛУКУ: Повлачи амбасадоре и дипломате из окружења Србије
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Доналда Трампа повлачи скоро 30 каријерних дипломата са амбасадорских и других високих позиција у дипломатским представништвима САД у свету.
22. 12. 2025. у 10:32
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
ХРВАТИ ПОСЛАЛИ ЈАСНУ ПОРУКУ: "Држава нам је на погрешном путу!"
ВЕЋИНА грађана Хрватске сматра да земља иде у погрешном смеру, а највише примедби имају на корупцију, инфлацију, ниске плате, мале пензије и сиромаштво, показало је децембарско истраживање Кробарометра, објављено у Дневнику хрватске Нове ТВ.
26. 12. 2025. у 12:34
Коментари (0)