СИ ЗА БЕЗБЕДНОСНИ САВЕЗ БРИКС: Кинески председник се залаже за оквир безбедности - који замењује конфронтацију дијалогом
Кинески председник Си Ђинпинг се залаже за безбедносни савез унутар БРИКС-а Напомињући да је данашњи свет обележен "тамним облацима хладноратовског менталитета", рекао је да су неке земље покушале да прошире војне савезе и створе блокове у одређеним регионима приморавајући друге земље да "изаберу страну". "Важно је да земље БРИКС-а подржавају једна другу по питањима која се тичу кључних интереса, практикују истински мултилатерализам, чувају правду, правичност и солидарност и одбацују хегемонију, малтретирање и поделе", рекао је Си.
Фото Shutterstock
Кинески председник је такође позвао на већи безбедносни савез у оквиру БРИКС-а, истичући да би Пекинг желео да ради са том групом на операционализацији Глобалне безбедносне иницијативе (ГСИ). ГСИ, који је Кина предложила у мају ове године, има за циљ да буде азијски безбедносни оквир који замењује "конфронтацију, савезништво и приступ нулте суме дијалогом, партнерством и резултатима на којима сви добијају".
Препоручујемо
КИНЕСКИ АВИОНИ НАД ТАЈВАНОМ: ПВО са острва идентификовао 22 авиона у својој зони
23. 06. 2022. у 17:05
ТРАГЕДИЈА У РУСИЈИ: Срушио се војни авион у Рјазању - има погинулих (ВИДЕО)
24. 06. 2022. у 07:41
ЗАШТО БЛОКАДЕРИ ХОЋЕ ДА УБИЈУ ВУЧИЋА? Нешић и Вучићевић о монструозним плановима (ВИДЕО)
БЛОКАДЕРИ хоће да убију председника Александра Вучића зато што им смета Србија каква јесте и зато што су свесни да ни за 100 година не могу да ураде оно што Вучић уради за два дана, истичу главна уредница портала "Новости" Андријана Нешић и председница Асоцијације новинара Србије (АНС) Ивана Вучићевић.
26. 02. 2026. у 11:01
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (1)