АЗИЛАНТИ ДОБРИ ЗА РУАНДУ, НЕ И ЗА БРИТАНИЈУ: Отказан лет из Лондона за Африку са првом туром миграната спремних за депортацију

И. СТАНОЈЕВИЋ

15. 06. 2022. у 22:53

ПРВИ лет са подносиоцима захтева за азил, из Велике Британије за Руанду, отказан је само неколико минута пре полетања авиона.

АЗИЛАНТИ ДОБРИ ЗА РУАНДУ, НЕ И ЗА БРИТАНИЈУ: Отказан лет из Лондона за Африку са првом туром миграната спремних за депортацију

Фото АП

У последњем тренутку рампу је спустила одлука Европског суда за људска права, којом се изнова преиспитују потези британског правосуђа, пошто се Врховни суд у Лондону оглушио о оптужбе да је билатерални споразум којим се тражиоци азила депортују у Руанду контроверзан. На списку за трансфер у ову источноафричку земљу било је првих седморо миграната.

Прича се овде не завршава, власти у Лондону најавиле су да нема одустајања и да је питање дана кад ће бити заказан нови лет исте намене. Министарка унутрашњих послова у влади Бориса Џонсона Прити Пател каже да је "разочарана", али да "у овом тренутку почињу припреме за следећи лет". Депортованима ће, како је прецизирано још у априлу, бити дозвољено да поднесу захтев за азил у Руанди, али не у Британији.

Реч је о људима који су, желећи да се спасу рата и свих невоља, најчешће су то Иранци, избеглице из Сирије и Африке, потражили спас у Британији, надајући се да ће тамо и добити право на азил.

Џонсон одлучно брани план да азиланте различитих националности депортује у Руанду, удаљену 6.500 километара, упркос негодовању УН, активиста за људска права и верских вођа. Уочи првог, у међувремену отказаног лета, Џонсон је нагласио да ће Британија свакако реализовати тај план, додајући да је "то легитиман начин да се заштите животи и да се осујете банде које кријумчаре мигранте преко Ламанша у малим чамцима".

Више од 28.000 људи стигло је лане чамцима на Острво, док их се 2020. искрцало 8.500, а 2018. године само 300. Десетине су погинуле при преласку мора, а само у једном чамцу који се преврнуо јесенас удавило се 27 људи.

Према петогодишњем споразуму са Руандом, људи који илегално уђу у Британију биће депортовани у источноафричку земљу, а она ће у замену добити 120 милиона фунти (144 милиона евра).

Хуманитарне организације, политички противници и верски лидери оптужили су пролетос британску владу да води "нехуману" битку против тражилаца азила. "Британија крши међународно право!" Више од 160 хуманитарних организација позвало је Џонсона да одустане од плана. УНХЦР је оценио да "је покушај пребацивања одговорности за захтеве за избегличким статусом неприхватљив".

Борис Џонсон, Фото АП

И један број адвоката упозорио је да ће се план суочити са правним препрекама, попут међународног принципа о људским правима који гарантује да "нико не може да буде враћен у земљу у којој би се суочио са непоправљивом штетом".

Директор за избеглице у британском делу "Амнести интернешенела" Стив Валдес Симондс оценио је да је то "шокантно лоша идеја, која ће мигрантима нанети додатну патњу, а проћердати огромну суму јавног новца". Стање људских права у Руанди "чини идеју још црњом".

- Руанда се радује овом партнерству са Великом Британијом за прихват тражилаца азила и миграната и пружање легалних путева за живот на истоку Африке - поручује МИП Руанде.

Илустрација В. Н.

Какав напредак Руанде

ВЛАДА Велике Британије изразила је лане забринутост "због навода о смртима у притвору, присилним нестанцима и мучењу у Руанди, као и о ограничењима грађанских и политичких права". Министар правде и миграција у британској влади Том Пурсглов поручио је међутим да "је Руанда прогресивна земља која жели да обезбеди уточиште и која је направила велике кораке напред у последње три деценије".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)