РУСИЈА ШАЉЕ ВОЈСКУ У НИКАРАГВУ? Вашингтон у страху од руских ракета, авиона и ратних бродова у Средњој Америци

Срна

09. 06. 2022. у 23:39

ОДЛУКА власти Никарагве, земље у Средњој Америци, да дозволе распоређивање руских трупа, бродова и војне авијације у тој земљи "у хуманитарне сврхе", почевши од друге половине 2022. године, изазвала је пажњу у западним медијима.

РУСИЈА  ШАЉЕ ВОЈСКУ У НИКАРАГВУ? Вашингтон у страху од руских ракета, авиона и ратних бродова у Средњој Америци

Foto: Printskrin Youtube/Минобороны России

Оружане снаге Русије, према информацијама које су доступне, док се налазе на територији Никарагве имају право да "учествују у вежбама и у операцијама пружања хуманитарне помоћи и мисијама трагања и спасавања у ванредним ситуацијама или природним катастрофама".

Сарадња две земље датира из 1980. године када је потписан међувладин споразум о војно-техничкој помоћи Никарагви.

У складу са тим документом Русија је /тада СССР,/ помогла сандинистичкој влади да формира регуларну војску. Влада те државе сваке године доноси закон који се односи на страно војно присуство на територији Никарагве.

Војни аналитичари су одмах објаснили да отварање руске војне базе у Никарагви подиже војно-стратешке способности Москве на нови ниво и омогућава јој да разговара са Америком на језику који она разуме.

Удаљеност између градова Никарагве и Сједињених Држава ваздушном линијом је 3.112 километара па се Вашингтон не плаши толико размештања руских војника у Никарагви већ могуће појаве ракетних система, авиона и бродова Ратне морнарице.

Домет лета бомбардера "Ту-22М3" премашује 5.000 километра, а на обалама Атлантског и Тихог океана могу се размештати бродови руске морнарице који носе крстареће ракете и хиперсонично оружје.

Такође, удаљеност Никарагве од Панамског канала, који је критична артерија за

тај дио света, није велика.

Марија Захарова, портпарол Министарства спољних послова Русије, одговарајући на питање хоће ли Москва искористити ту прилику и разместити у најскорије време тамо своје војне трупе, наводи да ту нема ничег посебно.

Она напомиње да овај закон дозвољава присуство представника оружаних снага бројних држава у тој земљи, укључујући Венецуелу, Гватемалу, Хондурас, Дoминиканску Републику, Кину, Мексико, Русију, Салвадор и САД.

Према њеним речима, постојање таквог акта у законодавној пракси није изузетак.

Како је нагласила Захарова, Русија и Никарагва традиционално развијају равноправну сарадњу пуну обостраног поштовања у многим областима као што су одбранa, борбa са новим изазовима и пријетњама, а које су од узајамног интереса.

- Ми овдје делујемо отворено и транспарентно, на основу важећих билатералних докумената, конкретно, међувладиних споразума о војно-техничкој сарадњи из 2001. године.

Ту је и споразуми сарадњи у борби против незаконитог промета и употребе наркотика и психоактивних супстанци из 2004. године, као и споразум у области повећања квалификације кадрова у овој области из 2013. године, подсјетила је Захарова, а преноси "Спутњик".

 

БОНУС ВИДЕО: АКТИВНОСТИ НА БАЛТИЧКОМ МОРУ: Погледајте вежбе дела Балтичке флоте

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (3)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!