БРИСЕЛСКИ МУДРАЦИ САМИ СЕБИ ИСКОПАЛИ ЈАМУ: Отказали куповину руског гаса, а не помињу кључни проблем

Срна

09. 06. 2022. у 19:31

ПОЛИТИЧКИ и енергетски "мудраци" у Бриселу сами себи копају јаму најавама о смањењу куповине руског гаса - цене гаса одавно су "отишле у небо", а нема капацитета за редовно снабдевање европског тржишта гасом из шкриљаца и са других подручја, наводи "Геополитика".

БРИСЕЛСКИ МУДРАЦИ САМИ СЕБИ ИСКОПАЛИ ЈАМУ: Отказали куповину руског гаса, а не помињу кључни проблем

Фото АП

Осим што је и цена неруског гаса драстично скочила и тиме усмерила амерички гас у Европу (јер Американци продају само онима који плате највише), настао је још један озбиљан проблем о коме се у ЕУ нерадо јавно говори.

Наиме, у свету једноставно нема довољно инфраструктурних капацитета за допрему гаса до прихватних терминала.

Прецизније, расположива глобална танкерска флота није довољна за подмиривање нагло нараслих потреба, што, логички, доводи до великог повећања цена услуга превоза.

Зато у ЕУ многи добављачи не одустају од руског гаса, свесни да су приче о скором потпуном одбацивању руских енергената - нереалне.

Након руског захтева (који је посљедица западних санкција) да се даље испоруке гаса у Европу плаћају у рубљама, само су поједини наивци (или само слепи послушници туђих интереса), попут Пољске, Бугарске и балтичких држава, пожурили да дају пример другима, наводи се у тексту.

Они су пожурили да докажу да се може без руског гаса – те су и службено одбиле предлог Москве за плаћање у руској националној валути.

Услиједио је аутоматски одговор "Гаспрома" који је тим земљама једноставно зауставио испоруке због чега су се Пољска и Бугарска нашле у озбиљном проблему.

Варшава је то компензовала увозом гаса (наравно, ради се опет о руском гасу) из Немачке, којој и самој недостаје гас.

То се ради посредством реверса кроз гасовид Јамал-Европа, који спаја Русију, преко Бјелорусије и Пољске са Немачком.

У Бугарској је стање пуно горе јер је та земља готово у потпуности зависна од руског гаса, па је дошло до озбиљних потреса и оштрих реакција према влади у Софији од представника тамошњег индустријског сектора, као и малих потрошача.

Стање је за сада подношљиво само зато што је касно пролеће и што више нема потребе за грејањем.

Ипак, многи дистрибутери гаса потписали са Русијом уговоре и куповини гаса у рубљама.

Кијевски институт економије објавио је списак тих кмпанија:

Мађарска - "МВМ"; Њемачка -"ВНГ", "РВЕ"," Унипер"; Француска - "Енги"; Италија - "Ени"; Аустрија - "ОМВ"; Чешка "ЦЕЗ"; Словачка - "СПП", "Геоплин";
Грчка - "ДЕПА Комерц", "Мyтилинис", "Промееус Гас"...

Јасно је да цену авантуристичких политика плаћају грађани, а крај проблемима не назире се на хоризонту, закључује "Геополитика".

БОНУС ВИДЕО: АКТИВНОСТИ НА БАЛТИЧКОМ МОРУ: Погледајте вежбе дела Балтичке флоте

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИРАН ЛАНСИРАО РАКЕТЕ СА БОЈЕВОМ ГЛАВОМ ОД ЈЕДНЕ ТОНЕ: Тврде да су погодили аеродром у срцу Тел Авива (ВИДЕО)

ИРАН ЛАНСИРАО РАКЕТЕ СА БОЈЕВОМ ГЛАВОМ ОД ЈЕДНЕ ТОНЕ: Тврде да су погодили аеродром у срцу Тел Авива (ВИДЕО)

ИРАНСКИ Корпус исламске револуционарне гарде тврди да је јутрос лансирао балистичке ракете са експлозивним бојевим главама од једне тоне на аеродром Бен Гурион у Тел Авиву.

05. 03. 2026. у 13:12

РУТЕУ СТИГЛА ОШТРА ПОРУКА ЧЛАНИЦЕ НАТО: Ко каже да већина подржава ударе на Иран?

РУТЕУ СТИГЛА ОШТРА ПОРУКА ЧЛАНИЦЕ НАТО: Ко каже да већина подржава ударе на Иран?

ШПАНСКА министарка одбране Маргарита Роблес оштро је данас одбацила тврдњу генералног секретара НАТО-а Марка Рутеа да постоји "широка подршка" чланица савеза рату који амерички председник Доналд Трамп води против Ирана.

05. 03. 2026. у 12:54

ПЛАНЕТА У СТРАХУ: Списак 11 најсигурнијих земаља у случају Трећег светског рата

ПЛАНЕТА У СТРАХУ: Списак 11 најсигурнијих земаља у случају Трећег светског рата

НАКОН што су америчко-израелски напади на Иран довели до одмазде широм Блиског истока, расту страхови од ескалације која би могла да прерасте у трећи светски рат. Ту су још и актуални рат између Украјине и Русије, сукоби у појасу Газе, као и стална претња кинеске инвазије на Тајван.

03. 03. 2026. у 20:21

Коментари (1)

Meridian Holdings Inc.ново име компаније Golden Matrix