У МАЂАРСКОЈ РЕЗЕРВЕ ЗА ТОПЛЕ РАДИЈАТОРЕ: У петак потписивање споразума за складиштење 500 милиона кубика гаса

Е. Б. ТАЛИЈАН

08. 06. 2022. у 10:00

ГАСНИ споразум Србије и Мађарске, који ће бити потписан у петак, обезбеђује нашој земљи сигурно снабдевање током хладних дана.

У МАЂАРСКОЈ РЕЗЕРВЕ ЗА ТОПЛЕ РАДИЈАТОРЕ: У петак потписивање споразума за складиштење 500 милиона кубика гаса

Фото: Танјуг

Тим поводом у Београд стиже мађарски министар спољних послова Петер Сијарто, како би се званично финализовао договор којим се омогућава да Србија ускладишти 500 милиона кубних метара гаса код нашег северног суседа. Стручњаци оцењују да је тај споразум значајан зато што нам плаво гориво стиже преко Бугарске, која је чланица Европске уније, а неизвесно је какве ће одлуке Брисел доносити у будућности.

- Добро је што ће Србија ускладиштити гас у Мађарској, јер нико не може да прогнозира каква нас зима очекује по питању енергетских односа - истиче Јелица Путниковић, уредница портала "Енергија Балкана". - Бугарска је обећала да неће прекидати транзит и надам се да до тога неће доћи, али треба имати резерву.

Професор Економског факултета Љубодраг Савић оцењује да споразум о складиштењу представља трачак светлости у мору таме. Мађарска је, како истиче, једина држава ЕУ која је пружила руку Србији.

САМО ДА НИЈЕ ОД РУСИЈЕ

ПОЉСКА је напунила своја складишта руским гасом, али не тако што га је куповала директно од Русије, него од Немачке, која га је препродавала скупље, а стизао јој је преко "Северног тока 1" и "Јамала" - објашњава Јелица Путниковић. - И Украјина је то радила, куповала је руски гас од препродаваца из ЕУ. Она је позивала земље Европске уније да не увозе плаво гориво преко "Северног тока 1", него преко Украјине, како би добијала таксе за транзит.

- Бојим се да ће на јесен наша земља бити изложена још жешћим притисцима да уведе санкције Русији и да ће се омча око српског врата све јаче стезати - сматра Савић. - Могли би да зауставе доток гаса "Балканским током". То су перфидни притисци, попут овог да не можемо да увозимо јефтинију руску нафту "Јанафом". Како онда да држимо замрзнуте цене горива? Њихов циљ је да обичан народ буде погођен, како би рекао: "Па ми ово не можемо да издржимо, хајде да уведемо санкције Русији."

Председник Србије Александар Вучић казао је у понедељак да ће Србија кренути са утискивање

- У Банатском Двору тренутно имамо ускладиштено 195 милиона кубика у нашем делу, а треба да напунимо до 269,5 милиона за два месеца - казао је Вучић. - Тако да ћемо имати укупно 770 милиона. Према најгорем сценарију, Србија са тим гасом може да издржи више од 100 дана, што је дефакто цела зима.

ПАСОШ ЗА ПЛАВО ГОРИВО

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић указао је на лицемерје европских земаља.

- Кажу да не користе руски гас, а како, пусте га да оде до Немачке, па га онда користе одатле, али кажу да то није више руски гас - казао је у петак Вучић. - Да ли то значи да су му дали пасош и да су му променили држављанство? Кога ви завитлавате?

Током зиме, ако је умерено хладно, трошимо од 10 до 12 милиона кубика дневно, а када је већи минус, и 15 милиона. Из Банатског Двора у току дана може да се истисне максимално пет милиона кубних метара. Према договору са Мађарском, Србија ће током најхладнија три месеца моћи да повлачи шест милиона кубика, што је укупно 11 милиона. Како оцењује Путниковићева, у случају да будемо одсечени од дотока током најхладнијих дана, то ће бити довољно за грејање и потрошњу у домаћинствима, за значајне јавне установе, попут болница и део привреде.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)