ФИНСКА И ШВЕДСКА БЕЗ НАТО БАЗА: Лидери две нордијске земље у Белој кући - Анкара и даље затеже

Д. САВИЋ

19. 05. 2022. у 21:19

НОРДИЈСКЕ земље Финска и Шведска које су управо затражиле чланство у НАТО, већ дан касније су саопштиле да не желе да се на њиховим територијама распореди нуклеарно оружје или поставе војне базе. Лидери две земље, које је у четвртак угостио у Белој кући амерички председник Џорџ Буш, дочекане су жељом да се што пре придруже 30-чланој "фамилији" Алијансе, али се, уједно, суочавају са потенцијалним ветом Турске приликом пријема, док су под будном "присмотром" Москве.

ФИНСКА И ШВЕДСКА БЕЗ НАТО БАЗА: Лидери две нордијске земље у Белој кући - Анкара и даље затеже

Лидери Финске и Шведске са председником САД у Белој кући / Фото АП

- Мислим да је у овом тренутку важно остати смирен. Важно је да имамо дискусије са Турском и осталим чланицама, да одговоримо на питања која могу да се јаве и да исправимо сваку несугласицу - опрезна је премијерка Финске Сана Марин.

Додала је да постављање нуклеарног оружја НАТО и отварање база у Финској неће бити део приступних преговора Хелсинкија са Алијансом. И премијерка Шведске Магдалена Андерсон такође је рекла да њена земља не жели трајне НАТО базе или нуклеарно оружје на својој територији.

Бајден је подржао напоре обеју држава да што пре уђу у Северноатлантску алијансу, а Велика Британија и Пољска су поручиле да ће помоћи Шведској и Финској уколико буду нападнуте и пре него што постану чланице НАТО, док се разматрају њихове апликације. А том процесу на путу стоји Турска, која је поручила савезницима да ће одбити чланство Шведске и Финске у НАТО јер, како је рекао председник Реџеп Тајип Ердоган, скривају и финансирају "терористе" и снабдевају их оружјем говорећи о милитантној Радничкој партији Курдистана (ПКК) и милицији сиријских Курда (ИПГ), за које тврди да су блиско повезане.

Ердоган је, такође, изјавио да Турска не може да напусти Русију нити да се одрекне руског гаса. Нагласио је да Турска има односе и са Русијом и са Украјином, а подсетио је и да нуклеарну електрану "Акују" у Турској гради Русија и најавио да ће пројекат бити завршен догодине.

- Ово је за нас стратешко питање, то су стратешки односи. Не можемо их напустити, сломити - рекао је Ердоган.

Финска и Шведска одавно имају напредне војне способности већ интероперабилне са стандардима Алијансе, као и ресурсе да допринесу буџету НАТО, али да би се започели званични преговори о приступању, све чланице морају једногласно бити за кандидатуру. Званичници НАТО тврде да би процедура за чланство нордијских земаља могла бити завршена "за неколико седмица", јер постоји одређени ниво хитности с обзиром на руска упозорења и страховања да би Москва нешто урадила пре него што сигурносна гаранција из члана 5 ступи на снагу. Али, аналитичари процењују да ће процес трајати још неколико месеци и завршити се најраније крајем 2022. године.

МИЛАНОВИЋ "БЛОКИРА" НОРДИЈЦЕ

ХРВАТСКИ председник Зоран Милановић и даље би да блокира приступање две нордијске земље НАТО, тврдећи да би хрватском ратификацијом уласка Шведске и Финске, а да се при томе на дневни ред европских институција не постави стање у БиХ, Хрватска "продала породично сребро". "Рат у Украјини траје, ми имамо корупцију, растурање правне државе, проблем статуса Хрвата у БиХ који су са скоро 800.000 пали на мање од 500.000. У светлу свега тога, ово што се догађа са Финском, Шведском и Турском није добро са једне стране, а опет је добро да људи у Хрватској, који не виде што ради Пленковић у приватној режији, схвате како се озбиљне државе понашају", каже Милановић. Критикује међународну заједницу да 25 година после Дејтона у БиХ и даље нема ниједног хрватског официра. "Шта је хрватска влада учинила? Ништа. Мртвило. То ме вређа. Знате ко је тамо? Аустрија, Угарска и Турска. То су државе које су историјски направиле сав ред у БиХ", тврди Милановић и додаје да Пленковић допушта да Хрватску развлаче као блудницу, док га премијер проглашава "руским човеком".

О проширењу НАТО, међутим, неће одлучивати председник државе, већ влада, а своју одлуку пренеће преко хрватског амбасадора у Бриселу Марија Нобила. Мало је вероватно да ће амбасадор гласати по налогу шефа државе. Нобило мора да слуша Министарство спољних послова у ком је запослен, а овај ветеран хрватске дипломатије свакако неће солирати, нити се укључити у политичке игре које се воде на унутрашњем хрватском плану. Занимљиво је, међутим, да је на састанку НАТО на ком су Турци блокирали Финску и Шведску, уместо хрватског амбасадора, у војном савезу био његов заменик. (Ј. КЕРБЛЕР)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024