ШВЕДСКА ПОТПИСАЛА ЗАХТЕВ ЗА ЧЛАНСТВО У НАТО-у: Хоће ли Москва предузети узвратне мере?
МИНИСТАРКА иностраних послова Шведске Ан Линде потписала је захтев за чланство земље у НАТО-у, саопштено је на Твитеру представништва земље у Алијанси.
FOTO: EPA
- Током јутра је министарка иностраних послова Шведске Ан Линде потписала захтев Шведске за чланство у НАТО-у - наводи се у саопштењу.
Финска је у недељу званично објавила своју одлуку да уђе у НАТО.
Владајућа социјалдемократска партија Шведске је 15. маја објавила одлуку да ће се земља кандидовати за чланство у НАТО-у. Шведска ће у случају да јој се захтев одобри иступити против размештања нуклеарног оружја и војних база на својој територији. Премијерка Шведске Магдалена Андерсон је рекла да ће се чланство у НАТО-у позитивно одразити на безбедност земље и шведског народа.
Финска и Шведска већ неко време разматрају могућност да одустану од вишегодишње неутралности и да ступе у НАТО због руске специјалне војне операције у Украјини. Шеф Алијансе Јенс Столтенберг је рекао да ће НАТО радо видети Финску и Шведску у својим редовима и да ће им омогућити брзо ступање у савез.
Министарство иностраних послова Русије саопштило је раније да ће Москва морати да предузме узвратне мере, како војнотехничке, тако и другог карактера, како би нивелисала претње њеној националној безбедности у случају уласка Финске у састав Северноатлантске алијансе.
БОНУС ВИДЕО:
ПОГЛЕДАЈТЕ РУСКЕ ТЕНКОВЕ У АКЦИЈИ: Снимци ДНР приказују нападе на положаје украјинске војске
Препоручујемо
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Шта се то десило на граници Украјине и Белорусије? Зеленски бесан, прети комшијама: "Спремни смо!"
ПРЕДСЕДНИК је такође најавио да Украјина припрема неколико нових пакета санкција који ће бити уведени одмах и у блиској будућности.
03. 05. 2026. у 09:37
Коментари (1)