ПРИТИСАК НАТО САДА И НА ТУРСКУ: Анкара препрека чланству Финске и Шведске у алијансу јер сматра да је Скандинавија уточиште терориста

И. СТАНОЈЕВИЋ

16. 05. 2022. у 21:33

СЕВЕРНОАТЛАНТСКА алијанса могла би ускоро да добије две нове чланице, Финску која је већ поднела захтев за пријем и Шведску, где је владајућа Социјалдемократска странка најавила у понедељак исти потез. Главна препрека за то, резерве које је испољила Турска, нису непремостиве.

ПРИТИСАК НАТО САДА И НА ТУРСКУ: Анкара препрека чланству Финске и Шведске у алијансу јер сматра да је Скандинавија уточиште терориста

Шефови дипломатија САД Блинкен и Турске Чавушоглу / Фото АП

Ово је, у најкраћем, закључак врха НАТО и највеће чланице САД, који су у понедељак наговестили да ће обе земље бити прихваћене у војни савез Запада, и да би крути став званичне Анкаре могао да буде превазиђен.

После потеза владајућих социјалдемократа у Шведској, јасно је да је ова земља одустала од противљења уласку у НАТО, дугог 73 године, и вишедеценијске војне неутралности. Било је најављено и подношење званичног захтева за приступање Шведске 30-чланом западном војном савезу.

Турска је, међутим, изненадила савезнике из НАТО, рекавши да неће позитивно гледати на пријаве Финске и Шведске, а председник Реџеп Тајип Ердоган изјавио је да су "скандинавске земље уточиште за терористичке организације". Шведска због тога шаље своје дипломате у Турску да покушају да превазиђу противљење Анкаре, рекао је у понедељак шведски министар одбране Петер Хултквист.

Шведска и Финска, такође, нису одобриле репатријацију 33 особе које је Турска тражила због наводних веза са групама које сматра терористима. Турска је саопштила да су људи које тражи имали везе са екстремистима Радничке партије Курдистана (ПКК) или муслиманским свештеником Фетуланом Гуленом, кога Анкара оптужује да је организовао покушај пуча 2016. године. Две нордијске земље одбиле су 19 захтева и оставиле пет без одговора, док је девет захтева у фази процене.

С друге стране, портпарол руског председника Дмитриј Песков нагласио је да приступање Шведске и Финске НАТО изазива забринутост Русије, која ће веома пажљиво пратити какве ће бити последице приступања две земље Алијанси.

- Било је изјава Шведске да неће имати ниједну страну војну базу или систем наоружања на својој територији, чак и ако буде чланица Алијансе - подсетио је Песков.

Заменик министра спољних послова Русије Сергеј Рјабков оценио је да ће улазак Шведске и Финске у НАТО довести до радикалне промене ситуације у свету и нагласио "да нико не треба да гаји илузије да ће Русија то просто прихватити".

ШТИТ И ПРЕ ЧЛАНСТВА

НОРВЕШКА, Данска и Исланд су у заједничком саопштењу најавили подршку кандидатима за НАТО, Шведској и Финској, у случају да их неко нападне, изјавио је у понедељак норвешки премијер Јонас Гар Стере. "Помоћи ћемо свим средствима нашим нордијским суседима ако постану жртва агресије на својој територији пре него што уђу у НАТО", казао је Гар Стере у име ове три државе, иначе чланице Алијансе.

МАНЕВРИ АЛИЈАНСЕ У ЕСТОНИЈИ

У Естонији су почели војни маневри НАТО кодног имена "Јеж", међу највећим икада одржаним у историји Балтика. Током наредне две недеље у њима ће учествовати 15.000 војника из десет земаља, укључујући британске, америчке, финске и шведске. Ови маневри су веома симболични за балтичке државе у контексту руске војне операције у Украјини јер имају за циљ да тестирају способност тих земаља да одговоре на сличан упад непријатељских снага, оцењују аналитичари.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДАНАС ЈЕ ДОБАР ДАН ЗА СРБИЈУ: Вучић се огласио са важним вестима (ФОТО)