ИТАЛИЈАНИ СЕ РАДУЈУ УСКРСУ: Апенинско полуострво пуно странаца, грађани планирају да путују за празник (ФОТО)

Милица ОСТОЈИЋ, специјално за "Вечерње новости" - РИМ

13. 04. 2022. у 18:25

ОД почетка пандемије ово је први Ускрс који вечина Италијана неће провести у папучама, односно код куће.

ИТАЛИЈАНИ СЕ РАДУЈУ УСКРСУ: Апенинско полуострво пуно странаца, грађани планирају да путују за празник  (ФОТО)

Фото: ЕПА

Упркос поскупљењима постоји огромна воља да се изађе, дружи, слави, радује, иако ковид није нестао и као облак стоји изнад свих.

Статистика показује да ће око 14 милиона Италијана (од 60 милиона становника) кренути на пут за празник. Већина од 89.5 одсто провешће празник у Италији, на мору, на планини, у градовима уметности, неки ће да се определе за сеоски туризам, или у својим викендицама, код рођака или пријатеља, многи ће частити себе ускршњим ручком у ресторану. Само њих 10.5 одсто планира да иде у иностранство.

Породице су редуковале не само трошкове путовања, већ и трошкове за Ускрс, за 39 одсто, у односу на годину пре короне, а забринутост за кућни буџет влада код чак 88 одсто становника. Бернабо Бока из Националне федерације туризма каже да још постоји страх код грађана од ковида (а стигао је и нови сој вируса), али да су запослени у туристичким секторима задовољни и са оваквим присуством туриста, после две године паузе и немерљивих губитака. Иако се ова година не може мерити са 2019. годином, која је била рекордна – тада је за Ускрс негде путовао 21 милион Италијана.

Вратили су се страни туристи, Рим делује крцат. Стигли су у све крајеве Апенинског полуострва, највише их је у градовима уметности, Фиренца и „Галерија Уфици“ достигли су рекордан број посетилаца током марта, већи чак и од римског Колосеума. У Венецији, Напуљу, на морским дестинацијама, у ресторанима и баровима у вечерњим сатима једног слободног места. Туристи су стигли са севера Европе, ту су Швајцарци, Немци, Французи, Енглези, па и Американци, хотелски смештаји су попуњени између 80 и 90 посто. Иако ју то реч о два или три ноћења, већ је велики број гостију резервисао смештај за крај априла и 1. мај.

Из света се стиже углавном авионом, или бродом. Италијанске железнице бележе рекордан број путовања због високе цене бензина све мање грађана се одлучује да на пут крене колима.

С обзиром на то да је Италија додатно попустила антиковид мере за улазак у земљу да би омогућила странцима да дођу за Ускрс, саветује се туристима широм света да пре поласка на пут консултују италијанске конзулате земаља одакле полазе о правилима за улазак као и оним током боравка. Сасвим је извесно да ко поседује сертификат однсоно зелену санитарну карту ( Италијани признају све вакцине) неће имати проблема да уђе у Италију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ОФАНЗИВА руских снага на харковском правцу показала се толико брзом и снажном да им оскудне одбрамбене структуре Украјине нису постале препрека, а осиромашени редови украјинских оружаних снага нису били спремни да бране своје положаје, пише Њујорк тајмс.

19. 05. 2024. у 07:38

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ ОД 380 ЕВРА: Хит понуда - авионом на 8, 11 или 12 дана на овој дестинацији (ФОТО)