УЗЛЕТЕЛА ЦЕНА УГЉА У ЕВРОПИ ПРЕШЛА 300 ДОЛАРА ПО ТОНИ: Из Русије стиже 54 одсто укупног увоза овог енергента у ЕУ

Танјуг

06. 04. 2022. у 17:30

ЦЕНЕ угља у Европи настављају раст достижући данас 303 долара по тони, након што је Европска комисија објавила забрану увоза руског угља.

УЗЛЕТЕЛА ЦЕНА УГЉА У ЕВРОПИ ПРЕШЛА 300 ДОЛАРА ПО ТОНИ:  Из Русије стиже 54 одсто укупног увоза овог енергента у ЕУ

М.Дробњак

Индекс АПИ2, који представља референтну вредност за европске цене угља, према подацима са терминског тржишта угља у Ротердаму скочио је у уторак за 12,5 процената на 295 долара по тони након што је председница ЕК Урсула фон дер Лајен објавила забрану увоза руског угља.

Цене овог енергента су данас наставиле раст за додатних 4,5 посто у односу на затварање берзе у уторак, на 303 долара по тони, преноси агенција Анадолија.

Угаљ за испоруку у мају и јуну ове године (фјучерс уговори) тргује се по цени од 325 и 323 долара по тони, респективно.

Према бриселском истражвачком центру Бројгл, руски угаљ је 2020. године чинио 54 посто укупног увоза угља Европске уније, док је њена зависност од руског термалног угља који се користи за производњу електричне енергије износила 70 процената.

У Европској унији је угаљ прошле године учествовао са 15 одсто у производњи електричне енергије, додаје се у информацији.

БОНУС ВИДЕО - "НОВОСТИ" ОТКРИВАЈУ: БИА И МУП раскринкали позадину учесталих хаварија у систему ЕПС

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРИШТИНСКА АДМИНИСТРАЦИЈА УБРЗАНО ЧИСТИ ПОКРАЈИНУ ОД СРБА Хитно се огласило руско Министарство спољних послова - То је лицемерно!

"ПРИШТИНСКА АДМИНИСТРАЦИЈА УБРЗАНО ЧИСТИ ПОКРАЈИНУ ОД СРБА" Хитно се огласило руско Министарство спољних послова - "То је лицемерно!"

КОРИСТЕЋИ успех на недавним парлементарним изборима, приштинска администрација форсира чишћење покрајине од српског становништва, саопштено је из Министарства спољних послова Русије.

04. 02. 2026. у 13:32

Коментари (0)

МАЈКА МАЛОГ ЛАВА: Све што постоји у свету за лечење ове болести, Вучић и држава су омогућили да постоји и у Србији (ВИДЕО)