НАТО ГОМИЛА НОВЕ ТРУПЕ АЛИ НЕЋЕ У УКРАЈИНУ: Кијеву би могли да доставе и противбродске ракете

Горан Чворовић - Стални дописник из Париза

25. 03. 2022. у 07:33

ДИПЛОМАТСКИ маратон одржали су јуче западни и атлантски савезници у Бриселу, на три самита, ЕУ, НАТО и Г7.

НАТО ГОМИЛА НОВЕ ТРУПЕ АЛИ НЕЋЕ У УКРАЈИНУ: Кијеву би могли да доставе и противбродске ракете

Фото Танјуг/АП

Тема је била једна - Украјина. Као одговор на руске акције, НАТО је одлучио да се "ресетује", како је то истакао генерални секретар ове организације Јенс Столтенберг. Одлучено је да се распореде нова четири батаљона у Бугарској, Мађарској, Румунији и Словачкој, уз већ четири постојећа у балтичким земљама и Пољској. На источном крилу ће тако бити 40.000 војника под директном командом НАТО, уз још око 100.000 америчких војника присутних на Старом континенту.

Столтенберг је пренео да су снаге НАТО на источном крилу у стању приправности, као и да ће ангажовати више авиона, подморница, бродова, ојачати противавионску и противракетну одбрану. У НАТО су, ипак, нагласили да ове мере остају "превентивне."

- Треба да помогнемо Украјини, али у исто време имамо одговорност да не дође до конфликта који би био тотални рат између НАТО и Русије. Зато су савезници јасно ставили до знања да неће слати трупе у Украјину - рекао је Столтенберг.

Фото Танјуг/АП

Речник је поново добио форму из времена Хладног рата.

- Наставићемо да се супротстављамо руским лажима о њеном нападу на Украјину. Избор председника Путина да нападне Украјину је стратешка грешка, са тешким последицама, и по Русију и по руски народ - стоји, између осталог, у заједничком саопштењу лидера тридесет земаља чланица НАТО.

Москва је позвана да обезбеди несметан пролазак за цивиле, као и да омогући испоруку хуманитарне помоћи у Маријупољ и друге опкољене градове. Наглашено је и да би било каква употреба хемијског или биолошког оружја од стране Русије била неприхватљива и имала тешке последице.

- Забринути смо због реторике. Русија тражи предтекст да осуди Украјину и НАТО да се припремају да користе хемијско и биолошко оружје. Видели смо раније да је начин да се оптуже други, у ствари начин да то урадите сами. Оптужбе на рачун Украјине и НАТО су неосноване. Знамо да је Русија користила хемијске агенсе против своје опозиције, као и да су подржавали Асадов режим да их користи против свог становништва - оптужио је Столтенберг.

Јенс Столтенберг, Фото АП

Лидери земаља чланица НАТО су поручили да Украјина има право на самоодбрану према Повељи УН. Навели су да су од 2014. пружили широку подршку овој земљи, обучавали украјинске оружане снаге и јачали њихове војне способности и капацитете.

Са састанка је процурило да би НАТО Украјини могао да достави противбродске ракете, пре свега за одбијање петнаестак руских бродова, колико се процењује да их се налази у водама око Одесе.

Русија је позвана да "покаже озбиљност у преговорима тако што ће одмах применити прекид ватре". Од Кине се тражи да се уздржи од било какве подршке Русији.

- Забринути смо због недавних јавних коментара званичника Кине. Позивамо Кину да престане да шири лажне наративе Кремља, посебно о рату и НАТО, и да промовише мирно решење сукоба - истиче се.

Ипак, оно што је основно, када је реч о ширењу НАТО, остало је непромењено:

- Остајемо привржени основним принципима, укључујући и то да свака нација има право да изабере сопствене безбедносне аранжмане без спољног мешања. Поново потврђујемо посвећеност НАТО политици отворених врата.

Такође су нагласили да ће наставити да предузимају све неопходне кораке у заштити и одбрани безбедности "сваког педља савезничке територије."

Фото АП

- Наша посвећеност члану 5 Вашингтонског уговора је гвоздена - поручили су лидери НАТО.

Учесницима самита НАТО обратио се јуче видео-везом и украјински председник Владимир Зеленски. За разлику од његових досадашњих обраћања парламентима и другим међународним организацијама, ово није било отворено за јавност, да се не би сазнао садржај разговора и да се Русима не открије тактика. Зеленски је од НАТО затражио веће ангажовање и "војну помоћ без рестрикција", што је тешко замислити у тако неограниченом облику, иако чланице Украјини већ достављају оружје.

Суочен с реалношћу руске инвазије, Зеленски је ноћ раније поновио да је Украјина спремна да одустане од чланства у НАТО, али под условом прекида ватре, повлачења руских трупа и гаранција безбедности Украјини.

На самитима Г7 и ЕУ су се разматрале могућности искључења Русије из Г20, диверсификација снабдевања енергентима и шести талас санкција, да би се још више наудило руској привреди. Тај следећи корак је дирнуо у осиње гнездо, јер се односи на снабдевање гасом. Неке земље чланице ЕУ и стопроцентно зависе од Русије у овом домену. Три земље су формално ставиле ембарго на такав сценарио: Чешка, Мађарска и Немачка, која из Русије увози 55 одсто "плавог злата".

ПОНУДА

Први међу једнакима на јучерашњим самитима, амерички председник Џозеф Бајден јуче је искористио присуство да савезницима, као алтернативу, понуди нижу цену за амерички течни гас.

СОВЈЕТИ СУ РУСИ

НАТО намерава да се врати својој примарној функцији, "заштите од совјетске опасности", која је сада постала - руска. Столтенберг је поручио да "безбедност нема цену", па су се савезници сагласили да значајно повећају издатке за одбрану.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА: Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

"ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА": Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

РУСКИ министар спољних послова Сергеј Лавров оценио је данас као срамно то што је Парламентарна скупштина Савета Европе дала зелено светло да тзв. Косово буде примљено у пуноправно чланство Савета Европе.

05. 05. 2024. у 23:50

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)