ОТЕЛИ ЈАХТЕ РУСА, А САД НЕ ЗНАЈУ ШТА ЋЕ: Земље ЕУ муку муче како да спроведу санкције богаташима из РФ које су саме претходно прописале
ЗАПАДНА Европа много очекује од уведених санкција против руских богаташа на свом тлу, али са њиховим спровођењем ће врло тешко ићи. Веома гледана француска информативна телевизија БФМ пренела је тако мишљење адвоката и специјалисте за економске санкције Оливијеа Доргана који сматра да ће администрација имати велике проблеме да правно утврди шта коме тачно припада.
Фото Танјуг/АП
- Уколико се буде блокирало 10 до 15 одсто имовине, биће то већ велики успех - поручио је Дорган.
Зато се наглашава да од масовно усидрених јахти, катанаца на вилама и запечаћених луксузних аутомобила у гаражама неће бити ништа. Руси последњих година навелико улажу у виле на Алпима, на Азурној обали, у скупоцене станове на париским булеварима и авенијама. "Нувел обсерватер" је регистровао шездесетак луксузних некретнина у вредности од око 350 милиона евра. Али, раде то промућурно. Многи куће региструју на фирме, посреднике, ближе и даље чланове породица. Бабушке су, кажу, од велике помоћи. И, власти су ту немоћне.
Наиме, доказивање власништва може да потраје годинама, када санкције, вероватно, неће више ни бити на снази. Чак и када се докаже власништво, појављује се други проблем, одржавања залеђене имовине. Тако, поменута телевизија БФМ истиче да је у француским лукама тренутно блокирано пет луксузних јахти руских власника, на основу важећих санкција, које је држава, по закону, дужна да одржава у добром стању и плаћа лежарину. Власници су, тако, ослобођени великих намета, а, с друге стране, папрену цену плаћају француски порески обвезници. То ризикује да отвори полемику у јавности. У Француској наглашавају да су се руски богаташи, као и власт у Русији, унапред добро припремили за ове санкције и да су на време повукли свој новац.
БРИТАНСКЕ "ЗЛАТНЕ ВИЗЕ"
У БРИТАНИЈИ је нарочитио тешко спровести санкције, јер су многи Руси уложили велики новац у одржавање острвске привреде. Наводи се да је од 2015, "златну визу" добило 200 руских мултимилионера. Неки су, чак, и донатори конзервативне странке торијеваца! Зато се сматра да су уведене санкције, пре свега, симболичног карактера.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ПУТИН НАЈАВИО ПАКАО ЗА УКРАЈИНУ: Одговорићемо неколико пута снажније
ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин изјавио је да ће одговори Москве на ударе по руској територији бити „узајамни, али неколико пута снажнији“.
13. 07. 2026. у 17:41
ЗАШТО ЈЕ ДУБРАВКА МИЈАТОВИЋ ЗАИСТА НАПУСТИЛА СЕРИЈУ "СРЕЋНИ ЉУДИ"? "Морала сам да побегнем..."
ДУБРАВКА Мијатовић напустила је серију 'Срећни људи' из личних разлога, а не због хонорара.
10. 07. 2026. у 15:07
ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: "Немачка главна база за производњу оружја за Украјину" Чека се реакција Москве
НЕМАЧКА је практично постала главна индустријска база украјинског војно-индустријског комплекса у рату против Русије, а управо Берлин стоји иза терористичких напада на руске цивилне циљеве, рекао је лидер покрета „Друга Украјина“ Виктор Медведчук. Истовремено, он је открио адресе најважнијих немачких компанија које производе оружје за Украјину.
13. 07. 2026. у 12:47
Коментари (1)