АМЕРИКА ПОДГРЕВА И ТАЈВАН: У јеку сукоба на истоку Европе у Вашингтону све гласнији да се "одметнуто" острво брани од Кине

Д. САВИЋ

15. 03. 2022. у 10:27

УСРЕД украјинске кризе отворен је нови, опаснији, фронт између две водеће светске економије. Из Вашингтона пљуште упозорења Пекингу да не користи усредсређност САД на исток Европе да би напао Тајван, док у америчкој престоници расте хор заговорника припрема за "одбрану Тајвана". У вашингтонском естаблишменту су све гласнији и захтеви за независност Тајвана чији је статус, као дела једне Кине, "црвена линија", чији прелазак Пекинг неће толерисати.

АМЕРИКА ПОДГРЕВА И ТАЈВАН: У јеку сукоба на истоку Европе у Вашингтону све гласнији да се одметнуто острво брани од Кине

Кинеска војска / Фото АП

Кина је већ упозорила Тајван да би његова настојања да постане независна држава, значила рат. Али, власти у Тајпеју, које Америка наоружава, појачавају ниво приправности због наводно могућег "украјинског сценарија", тврдећи да су односи са континенталном Кином најгори у последњих 40 година.

Тајван, који се одвојио од Кине после грађанског рата 1949, има устав, своје лидере и око 300.000 војника, али Пекинг, као и велики део света, сматра острво својом територијом. Само неколико земаља признаје Тајван. И САД су још 1979. успоставиле формалне дипломатске везе са Пекингом и затвориле амбасаду у Тајвану, али исте године Америка је усвојила Закон о односима са Тајваном, који гарантује подршку острву да се брани, због чега САД настављају да им продају оружје. Тај закон се ових дана у Вашингтону интензивно вага.

Кинески министар спољних послова Ванг Ји, уз подсећање да је Русија најважнији стратешки партнер Кине, и да Пекинг није осудио операцију Москве, објашњава да је ситуација на Тајвану "фундаментално другачија" од украјинске, јер је то "чисто домаћа ствар", не спор између земаља. Но, администрација главнокомандујућег трупа САД Џозефа Бајдена је, шестог дана рата у Украјини, упутила делегацију бивших високих званичника одбране, на челу са некадашњим заједничким начелником штабова Мајклом Маленом на Тајван, да пошаље "важан сигнал о двопартијској посвећености САД" острву. Најављено је, притом, и да ће лидери Асоцијације нација југоисточне Азије (АСЕАН) први пут овог месеца доћи у Вашингтон.

Одвојено од њих, Тајван је посетио и Мајк Помпео, бивши шеф ЦИА и амерички државни секретар у време председника Доналда Трампа, уз поруку да САД треба "одмах да признају да је Тајван слободна и независна нација". Критикујући Бајденов одговор на кризу у Украјини, Помпео је, у години када се републиканци боре за преузимање Конгреса од Бајденових демократа, отишао корак даље од актуелне администрације:

- Слободна економија Тајвана је међу најпросперитетнијим на свету. Практично сваки електронски уређај на свету, од паметних телефона до компјутерских чипова у борбеним авионима Ф-35 наших ваздухопловних снага, садржи битне делове које производе само тајванске компаније. Ово чини острвску демократију изузетно важним стратешким циљем. Ако би Кина могла силом да заузме Тајван, вероватно би добила команду над глобалним тржиштем за напредну производњу чипова. Та контрола би била катастрофална за Америку и наше савезнике - истакао је Помпео.

Фокус САД на Тајван и консензус да треба да се припреме за сукоб у Тајванском мореузу праћени су опаскама министра одбране у Тајпеју Чиу Куо Ченга да би Кина и Тајван платили високу цену ако би Пекинг покушао да изведе инвазију, сличну руској, и да ће "ако дође до рата, сви проћи лоше, чак и победници". На претресу у америчком Конгресу директор ЦИА Вилијам Бернс је рекао да не би "потценио одлучност председника Сија и кинеског руководства у вези са Тајваном".

Из Кине стиже управо то, одлучна порука о чврстој посвећености мирном уједињењу са Тајваном, уз истицање да никад неће толерисати "независност" острва. Портпарол кинеског министарства одбране Ву Цијан каже да постоји само једна Кина и да је Тајван њен саставни део.

ОПТУЖБЕ И ЗА ГЕНОЦИД НАД УЈГУРИМА

АМЕРИЧКИ државни секретар Ентони Блинкен тврди да влада у Кини наставља да чини геноцид и злочине против човечности у провинцији Синђијанг над претежно муслиманским Ујгурима и другим мањинским групама. Док 200 група западних активиста тврди да је око милион Ујгура у масовном притвору, Кина одбацује оптужбе за злостављање, описујући кампове као стручне центре за борбу против екстремизма. Шефица УН за људска права Мишел Башеле је постигла договор са Кином за посету Синђијангу у мају.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

НАЦИОНАЛНА полиција ухапсила је данас у Мајамију Давида Кнежевића, супруга Ане Марије Кнежевић Хенао, Колумбијке која је нестала у Мадриду 2. фебруара. Давид Кнежевић, држављанин Србије, био је главни осумњичени откако су америчка полиција и ФБИ прикупили доказе да је реч о насилном нестанку, сазнају шпански медији.

06. 05. 2024. у 17:33

Коментари (0)

ШЕШЕЉ О ЧУДНОЈ ИЗЈАВИ ПРЕДСЕДНИКА УКРАЈИНЕ: Нико не схвата озбиљно то што Зеленски говори