УГРОЖЕНО И СНАБДЕВАЊЕ ВОДОМ МИЛИЈАРДУ ЉУДИ: Највиши глечер на Монт Евересту се убрзано топи због климе

Танјуг

05. 02. 2022. у 00:18

НАЈВИШИ глечер на Монт Евересту Саут кол због климатских промена се топи убрзаним темпом, па је за 25 година изгубио више од 54 центиметра дебљине, показује нова студија Универзитета у Мејну.

УГРОЖЕНО И СНАБДЕВАЊЕ ВОДОМ МИЛИЈАРДУ ЉУДИ: Највиши глечер на Монт Евересту се убрзано топи због климе

Предах у једном од логора, Фото Приватна архива

У истраживању се указује на то да се глечер, који се налази на око 7.906 метара надморске висине стањује 80 пута брже него у тренутку када је формиран.

Научници су као разлог за то навели пораст температуре и снажне ветрове, преноси ББЦ.

Истраживачи су открили да је се од 1990-тих година отопила количина леда којој је требало око 2.200 година да се формира.

Приметили су и да је снежни омотач глечера еродирао, због чега је црни лед који се налази испод њега изложен сунцу, што убрзава процес топљења.

Један од истраживача, др Мариус Потоцки, каже да студија наговештава да глечер Саут кол можда нестаје и да је већ "реликвија из старијих, хладнијих времена".

Тим од 10 научника посетио је Саут кол, где је поставио две највеће станице за праћење временских прилика на свету и извукао узорке из леденог језгра дугог 10 метара.

Утицај климатских промена на глечере који се налазе на оволикој висини још није био анализиран, а лидер експедиције др Пол Мајевски рекао је за ББЦ да студија доприноси разумевању високе надморске висине и показује изузетну осетљивост Земљиних система на чак и релативно мале промене.

Он предвиђа да би убрзано топљење глечера могло да има широк спектар значајних регионалних и глобалних последица.

Око милијарду људи снабдева се пијаћом водом из планинског ланца Хималаја, а ако други глечери у том региону и шорим света почну да се топе истом брзином као Саут кол, њихов капацитет да обезбеде воду за пиће и наводњавање могао би у значајној мери да опадне.

ВОНУС ВИДЕО - ЈАВИО СЕ "ВОЈАЏЕР 2": Порука из свемира путовала 35 минута

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).

21. 03. 2026. у 13:35

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.

17. 03. 2026. у 19:10

Шта је заправо реaктор Димона, најстроже чувани израелски објекат - где свега има, а Израелци све строго крију? (ФОТО)

Шта је заправо реaктор Димона, најстроже чувани израелски објекат - где свега има, а Израелци све строго крију? (ФОТО)

У балистичком ракетном нападу на Димону, град на југу Израела, повређено је 47 људи, који су запослени у болници. Већина повреда је узрокована шрапнелима, према израелској служби за хитне случајеве Маген Давид Адом. Димона се налази око 13 километара од нуклеарног истраживачког центра Негев.

21. 03. 2026. у 21:44 >> 22:08

Коментари (0)

ВОЈИСЛАВ ШЕШЕЉ: Морам да саопштим вест која су ми јавили пре неколико минута