УБИЈЕН ДЕМОНСТРАНТ У СУДАНУ: Хиљаде људи и данас изашло на улице

ЈЕДАН демонстрант убијен је данас у главном граду Судана, Картуму током демонстрација против октобарског војног пуча, саопштили су из Суданског комитета лекара.

УБИЈЕН ДЕМОНСТРАНТ У СУДАНУ: Хиљаде људи и данас изашло на улице

Фото: Танјуг/АП пхото

Према подацима комитета лекара, од почетка демонстрација убијено је 79 људи, а више од 2.000 других је повређено у сукобима протестаната са снагама безбедности.

Безбедносне снаге испалиле су сузавац како би покушале да растерају хиљаде људи који су се окупили како би протестовали против војне владавине у Картуму.

Маса људи се нашла на два километра од председничке палате, пре него што су им безбедносне снаге блокирале пут, рекао је извештач Ројтерса.

- Излазимо на протесте како би наша деца у будућности могла да живе у грађанској, демократској држави. Нећемо дозволити да се ускрати будућност наше деце - рекао је демонстрант Мохамед Абделрахман.

Хиљаде демонстраната изашло је данас на улице главног града Судана и других градова широм земље како би протестовали против октобарског војног удара.

Демонстранти, углавном младићи и девојке, марширали су улицама Картума и других градова, позивајући да се формира цивилна влада која би водила сада већ заустављену транзицију земље ка демократији, преноси агенција АП.

На снимцима који круже интернетом може се видети како људи ударају у бубњеве и узвикују пароле против државног удара на улицама Картума и његовог братског града Омдурмана.

Демонстранти су такође виђени како носе суданске заставе и друге транспаренте на којима су одштампане фотографије демонстраната које су убиле снаге безбедности.

Како се наводи, уочи почетка протеста, власти су појачале обезбеђење у Картуму и Омдурману.

Распоредили су хиљаде војника и полиције и затворили центар Картума, позивајући демонстранте да се окупљају само на јавним трговима.

Протести су одржани и у другим градовима у земљи, укључујући источни град Порт Судан, западне провинције Дарфур и Мадани.

БОНУС ВИДЕО:

КРИЗА КОЈА БРИНЕ ЦЕО СВЕТ: Да ли ће нарасле тензије око Украјине експлодирати у рат?


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.

15. 05. 2026. у 13:16

Коментари (0)

ШЕШЕЉ ОТКРИО: Разговарао сам са западним дипломатама, ево шта су тражили