ЧУЈУ СЕ ПУЦЊИ У АЛМАТИЈУ: Сукоб војске и демонстраната на главном тргу
НЕКОЛИКО оклопних транспортера и десетине војника умарширали су јутрос на главни трг у Алматију, највећи казахстански град, где више стотина људи већ трећи дан протестује против владе, јавили су дописници Ројтерса са лица места.
Фото: AP Photo/Vladimir Tretyakov
Пуцњи су се чули док су се трупе приближавале маси, према тврдњама Ројтерсових сведока.
И руска агенција ТАС С извештава о интензивној пуцњави између војске и наоружаних појединаца на тргу испред седишта градоначелника у Алматију.
- Војска је стигла на трг и започела је чишћење узбуњивача. Интензивна паљба је у току - наводи ТАС С.
Саопштено је и да је Секретаријат Организације уговора о колективној безбедности (ОДКБ) примио захтев Казахстана за помоћ, а прес секретар те организације поручује да се ова ситуација посматра као упад наоружаних банди који је припремљен у иностранству.
Казахстан је, како наводе из ОДКБ-а, одржао консултације са члановима Савета безбедности ОДКБ-а, и договорено је да чланице ОДКБ-а упуте војну помоћ Казахстану, због чега ће у ту земљу бити послате мировне снаге ради стабилизације и нормализације ситуације.
Протестне акције због високих цена горива избиле су 2. јануара у области Мангистау, у југозападном Казахстану, да би два дана касније протести захватили Алмати, на југоистоку земље, и друге градове.
БОНУС ВИДЕО: ДОСИЈЕ - Рат Јерменије и Азербејџана - визуелна реконструкција догађаја
Препоручујемо
ПРЕДСЕДНИК КАЗАХСТАНА ТРАЖИ ПОМОЋ РУСИЈЕ: Обратио се војном савезу који предводи Москва
05. 01. 2022. у 19:59
ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)
У ТУМОРСКОМ ткиву генерала Небојше Павковића, које је 15. септембра послато на анализе у специјализовану лабораторију у Италији, пронађени су уранијум и тешки метали у екстремно високим концентрацијама!
29. 11. 2025. у 08:00
ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак
ДАНАС је на Златиборском гробљу сахрањена Ана Радовић из Чајетине, која је погинула у тешкој сабраћајној несрећи на магистралном путу код Чачка.
28. 11. 2025. у 14:45
ТРАМП УКРАО ШОУ НА ЖРЕБУ ЗА СП: Сцена која је обишла свет - Меланија није крила одушевљење (ВИДЕО)
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп био је у центру пажње на извлачењу група за Светско фудбалско првенство 2026. године, где је извео свој познати YMCA плес и примио прву ФИФА-ину награду за мир.
06. 12. 2025. у 10:31
Коментари (0)