СТОЛТЕНБЕРГ ПОСТАЈЕ ГУВЕРНЕР ЦЕНТРАЛНЕ БАНКЕ НОРВЕШКЕ? Генерални секретар НАТО-а међу кандидатима за првог човека куће новца у Ослу
СЛЕДЕЋИ гувернер централне банке Норвешке могао би да постане садашњи генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг. Министарство финансија у Ослу саопштило је да је први човек Алијансе међу кандидатима заинтересованим да се нађу на челу главне финансијске установе ове скандинавске земље.
Јенс Столтенберг, Фото АП
Столтенберг тврди да је "веома мотивисан за тај посао".
- Из Министарства финансија су са мном контактирали у новембру и питали да ли бих размислио да се пријавим за ту позицију. Сада сам то учинио - рекао је Столтенберг.
Посао на функцији гувернера треба да почне од 1. марта, али Столтенберг каже да би прво морао да заврши мандат у НАТО-у, који траје до краја септембра 2022. године.
Столтенберг, по образовању економиста, био је норвешки премијер од 2000. до 2001. и од 2005. до 2013, пре него што је наредне године постао шеф НАТО-а. Поред осталих функција у влади, обављао је и дужност министра финансија.
Заменица гувернера Норгес банке Ида Волден Бахе, коју многи економисти виде као водећег кандидата, такође је конкурисала за ту позицију. На конкурс се пријавило 22 људи, мушкарца и жена. У надлежности најуспешнијег кандидата биће утврђивање каматних стопа, и управљање моћним норвешким државним фондом богатства, највећим на свету са имовином од 1,4 билиона долара.
Препоручујемо
ПРОЛЕЋЕ НА ПРАГУ, Ево када следи промена Временска прогноза за петак, 27. фебруар
27. 02. 2026. у 00:15
КАД НЕ МОГУ ИРАН Израел напао Либан: Мета војни комплекси Хезболаха (ВИДЕО)
27. 02. 2026. у 00:00
ОМАНСКИ МИНИСТАР: Данашњи преговори САД и Ирана донели значајан напредак
26. 02. 2026. у 23:22
ЗАШТО БЛОКАДЕРИ ХОЋЕ ДА УБИЈУ ВУЧИЋА? Нешић и Вучићевић о монструозним плановима (ВИДЕО)
БЛОКАДЕРИ хоће да убију председника Александра Вучића зато што им смета Србија каква јесте и зато што су свесни да ни за 100 година не могу да ураде оно што Вучић уради за два дана, истичу главна уредница портала "Новости" Андријана Нешић и председница Асоцијације новинара Србије (АНС) Ивана Вучићевић.
26. 02. 2026. у 11:01
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
ЈОШ МУ СЕ БОРЕ ЗА ЖИВОТ: Симптоми болести због које је хоспитализован Дачић - почетак је "веома обичан"
МИНИСТАР унутрашњих послова Ивица Дачић јуче је у тешком здравственом стању хитно смештен у болницу и прикључен на апарате.
26. 02. 2026. у 16:26
Коментари (0)