ТРАЖЕ РАКЕТЕ "ПАТРИОТ" НА РУСКИМ ГРАНИЦАМА: Балтичка земља у страху због "инвазије", огласио се командант борбене групе НАТО
ЛЕТОНИЈИ је потребно стално америчко војно присуство да би се војно одвратила Русија и зато жели да појача своје одбрамбене потенцијале америчким противваздушним ракетним системима Патриот, изјавио је данас министар одбране те земље Артис Пабрикс током посете генералног секретара НАТО Јенса Столтенберга савезничким трупама у војној бази Адажи.
Фото: Профимедиа/Илустрација
Амерички државни секретар Ентони Блинкен требало би да допутује у главни град Летоније Ригу до краја дана да би сутра присуствовао састанку са 29 својих колега из земаља чланица севреноаталнтске алијансе који је сазван због узнемирености коју је изазвало наводно гомилање руских трупа на украјинским границама, преноси Ројтерс.
- Потребна нам је додатна међународна помоћ. Желели бисмо да имамо стално (војно) присуство Сједињених Америчких Држава у нашој земљи. Поморска и противваздушна одбрана у основи значи инсталирање (ракетних) система као што је Патриот (ракетни систем земља-ваздух) - рекао је Пабрикс за Ројтерс.
Трупе НАТО изводе маневре са камуфлираним тенковима и бојевом муницијом у снежним летонским шумама, са 1.500 војника који симулирају одбрану од непријатељског напада на Ригу ометањем и успоравањем напредовања противника који надире северно од града.
- Одвраћање је од критичног значаја - изјавио је канадски потпуковник Џон Бенсон, командант борбене групе НАТО у Летонији.
Подстакнут, како наводи Ројтерс, руском анексијом Крима 2014. године и подршком Москве сепаратистима у источној Украјини, НАТО је од јула 2017. године распоредио четири мултинационална борбена батаљона за одбрану Пољске и балтичких држава Литваније, Летоније и Естоније.
Препоручујемо
СИТУАЦИЈА ЋЕ УСКОРО БИТИ ЈАСНА: Састанак Путина и Бајдена може бити велика прекретница
29. 11. 2021. у 14:51
"ВИ СТЕ ЧОВЕК У ОЧАЈНОМ ПОЛОЖАЈУ" Орбан упутио бруталну поруку Зеленском: Свако ће добити оно што заслужује
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан упутио је поруку украјинском председнику Владимиру Зеленском на друштвеној мрежи Икс у којој наводи да му се чини да "нећемо моћи да дођемо до разумевања".
22. 01. 2026. у 17:27
ТРАМП САОПШТИО УДАРНУ ВЕСТ О ГРЕНЛАНДУ У ДАВОСУ
ПРЕДСЕДНИК САД Доналд Трамп рекао је да неће користити силу против Гренланда.
21. 01. 2026. у 15:13
КОЛИНДА СКОЧИЛА У ЛЕДЕНО МОРЕ: "Види се да из авиона да је АИ" - многи не верују њеном снимку са Антартика (ВИДЕО)
БИВША председница Хрватске Колинда Грабар-Китаровић скочила је у ледено море на Антартику, а снимак тог скока објавила је на свом налогу на друштвеној мрежи Инстаграм.
22. 01. 2026. у 10:10
Коментари (1)