ВОЂА ТАЛИБАНА МОЛИ ЗА ПОМОЋ: Земља на прагу хуманитарне катастрофе, огласио се премијер

ВОЂА талибана Мула Мохамед Хасан Ахунд одржао је своје прво телевизијско обраћање откако је група преузела власт у Афганистану средином августа.

ВОЂА ТАЛИБАНА МОЛИ ЗА ПОМОЋ: Земља на прагу хуманитарне катастрофе, огласио се премијер

Фото: Профимедиа

Заклео се да се неће мешати у послове других земља и затражио међународну помоћ.

- Уверавамо све земље да се нећемо мешати у њихове унутрашње ствари и желимо да имамо добре економске односе с њима - рекао је Мула Мохамед Хасан Ахунд, суоснивач Талибана и садашњи премијер владе.

Током свог 30-минутног говора, Хасан је инсистирао на томе да су талибани "покушавали да реше проблеме људи", за шта је окривио претходну владу земље коју су подржавале САД, називајући је најслабијом на свету.

Авганистан се суочава с хуманитарном катастрофом, а половина од 38 милиона становника је на рубу глади, према проценама УН-а.

Инфлација је измакла контроли, а цене хране су скочиле јер је лоша економска ситуација додатно појачана санкцијама и повлачењем стране помоћи након што су талибани преузели власт. Страна помоћ је раније чинила до 75 посто авганистанског буџета под претходном администрацијом.

- Тражимо од свих међународних добротворних организација да не ускраћују своју помоћ и да помогну нашој исцрпљеној нацији - рекао је талибански вођа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине

ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине

ВАЛЕРИЈ Залужни, бивши врховни командант и тренутни украјински амбасадор у Уједињеном Краљевству, рекао је садашњем председнику земље, Володимиру Зеленском, да намерава да постане нови председник Украјине.

01. 07. 2026. у 15:45

Коментари (0)

НЕ МОЖЕТЕ ДА ЗАСПИТЕ ОД ВРУЋИНЕ? Испробајте овај сјајан трик са пешкиром - расхладиће собу за трен