СЗО УПОЗОРИЛА: Прети глобална несташица шприцева за вакцине

09. 11. 2021. у 13:08

У 2022. години би могло доћи до несташице једне до две милијарде шприцева потребних за давање вакцина против ковида-19, упозорила је данас Светска здравствена организација (СЗО).

СЗО УПОЗОРИЛА: Прети глобална несташица шприцева за вакцине

Фото П. Милошевић

То би, такође, могло да утиче на рутинске имунизације и угрози безбедност игала, додаје СЗО, а преноси агенција Ројтерс.


Националне здравствене власти би унапред требало да планирају своје потребе како би избегле "гомилање, паничну куповину и врсту ситуације" виђену на почетку пандемије са недостатком личне заштитне опреме, изјавила је експерт СЗО Лиза Хедман.

- Могли бисмо имати глобалну несташицу шприцева за имунизацију, што би заузврат могло довести до озбиљних проблема као што су успоравање напора на имунизацији, као и забринутост за безбедност - изјавила је Хедман.

Несташица би, како додаје, могла довести до кашњења у рутинским вакцинацијама, посебно за децу, а такође би могла подстаћи небезбедну поновну употребу шприцева и игала, посебно у сиромашнијим земљама.

Глобално је дато око 6,8 милијарди вакцина против ковида-19, што је скоро дупло више од броја рутинских вакцина, изјавила је Хедман, упоредивши то са укупним производним капацитетом од око 6 милијарди шприцева за имунизацију годишње.

- То значи да би се свет могао суочити са недостатком до две милијарде шприцева следеће године -  изјавила је Хедман.

БОНУС ВИДЕО:

Počela vakcinacija protiv gripa


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕДВЕДЕВ БРУТАЛНО ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ, ФРАНЦУСКОЈ И БРИТАНИЈИ: Русија би морала одговорити нуклеарним ударом

МЕДВЕДЕВ БРУТАЛНО ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ, ФРАНЦУСКОЈ И БРИТАНИЈИ: Русија би морала одговорити нуклеарним ударом

ЗАМЕНИК председника руског Савета безбедности Дмитриј Медведев запретио је да би Русија могла употребити тактичко нуклеарно оружје против Украјине, Француске и Уједињеног Краљевства уколико би Париз и Лондон Кијеву пружили нуклеарну технологију.

24. 02. 2026. у 13:45

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.

16. 02. 2026. у 15:09

НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА: Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.

24. 02. 2026. у 09:43

Коментари (0)

ДА ЛИ СЕ ФУДБАЛСКА БАЈКА НАСТАВЉА? Бодеу ће бити веома тешко да одбрани два гола предност на Ђузепе Меаци