ПРВА КИНЕСКИЊА У СВЕМИРСКОЈ ШЕТЊИ: Ванг Јапинг и Жаи Жиђанг инсталирали опрему

ВАНГ Јапинг је постала прва Кинескиња која је изашла у шетњу свемиром у оквиру своје шестомесечне мисије на кинеској свемирској станици.

ПРВА КИНЕСКИЊА У СВЕМИРСКОЈ ШЕТЊИ: Ванг Јапинг и Жаи Жиђанг инсталирали опрему

Фото: Депотзит

Њен колега астронаут Жаи Жиђанг напустио је главни модул станице у недељу увече, Ванг му се нешто касније придружила да инсталирају опрему и тестирају механичку руку свемирске станице и обоје су се тек у понедељак рано ујутру вратили у орбиталну станицу, пренео је АП.

Трећи члан посаде Је Гуангфу помогао им је из космичке станице, наводи се на сајту Кинеске свемирске агенције.

Ванг (41) и Жаи (55) су већ учествовали у мисијама на кинеским експерименталним свемирским станицама које се више не користе, а астронаут Жаи је први Кинез који је пре 13 година изашао у шетњу свемиром.

Модул Тианхе ће следеће године бити повезан са још два дела свемирске станице, након чега ће овај кинески орбитални комплекс бити тежак око 66 тона, чак 384 тоне лакши од прве Међународне свемирске станице која је лансирана 1998. године и била тешка 450 тона.

Кинески војни свемирски програм планира да у наредне две године пошаље више посада на ову станицу како би била потпуно функционална.

Совјетска космонауткиња Светлана Савицкаја била је прва жена која је 1984. године изашла у свемир, а Кетрин Саливан је постала прва Американка која је то учинила нешто касније исте године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: Немачка главна база за производњу оружја за Украјину Чека се реакција Москве

ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: "Немачка главна база за производњу оружја за Украјину" Чека се реакција Москве

НЕМАЧКА је практично постала главна индустријска база украјинског војно-индустријског комплекса у рату против Русије, а управо Берлин стоји иза терористичких напада на руске цивилне циљеве, рекао је лидер покрета „Друга Украјина“ Виктор Медведчук. Истовремено, он је открио адресе најважнијих немачких компанија које производе оружје за Украјину.

13. 07. 2026. у 12:47

Коментари (0)

Друштвена одговорност као темељ пословања компаније Меридианбет