ЗАВРШНИ ДАН САМИТА Г20 У РИМУ: Усвајањем декларације o klimatskim promenama завршен скуп лидера

Милица Остојић - Стални дописник из Рима

31. 10. 2021. у 19:15

У РИМУ на Самиту Г20 другог и завршног дана лидери највећих земаља света после јучерашње дискусије о мултилатераризму и стварању новог економског модела са посебном посвећеношћу борби против пандемије и финансирању вакцина ради дистрибуције најсиромашнијим земљама, данас су у центар пажње уврстили климатске промене и како управљати процесима на планети у смањивању емитовања штетних гасова.

ЗАВРШНИ ДАН САМИТА Г20 У РИМУ: Усвајањем декларације o klimatskim promenama завршен скуп лидера

Фото Танјуг/АП

Планета се урушава драматичном брзином и неоходно је ургентно реаговање у заустављању њеног прегревања, како је предложено на Самиту и у нацрту усвојене Декларације, на максимум од 1.5 степени до половине овог века, како би се стигло до загревања „нула“ а са датумом велике декарбонизације до 2030. Остале су за преговоре оне земље као што су Кина и Индија које имају датуме на дужи рок, што се сматра ненадокнадивим закашњењем.

Посебан удео у тој теми имао је принц Чарлс који је нагласио да се „не може више слушати јаук младих за заустављање прегревања планете а приватни сектор је спреман да реагује одмах својим учешћем у томе“. То је и једна од порука Самита: приватни сектор већ убрзава увођење чистих технологија али би јавно финансирање повукло зелену економију, „морамо оставити младима здравију будућност, ми смо одговорни за њихово здравствено стање“. Предлог је да се намени у наредним годинама 100 милијарди долара за финансирање еколошке транзиције земљама са ниским дохотком, укидање јавног финансирања централа на угаљ већ ове године и настојање увођења чистих енергија и технолошких иновација.

Фото Танјуг/АП

Многи лидери су цитирали Г20 као главног промотера заједничке сарадње (мултилатерализам којег је италијански премијер увео као стожер будућег рада а слушајући превасходно науку шта каже о драматичности климатских промена) јер је то изазов овог времена у којем живимо. Руски председник Владимир Путин, који се укљу

ивао са дистанце, подржао је мултилатерализам изјавивши да „Г20 треба да буде лидер у успостављању јасних правила, али истоветних и разумљивих“ како у погледу заустављања климатских промена тако и у „реципрочном признавању сертификата о вакцинисању“.

На маргини Самита Г20 објављен је постигнути Споразум између САД и ЕУ (то су учинили Џо Бајден и Урсула вон дер Лајен) о укидању царина на увоз европског челика и алуминијума (које је увео Трамп) чиме су окончани затегнути трговински односи, тако да и ЕУ од 1 децембра неће више примењиавти уведене реципрочне мере на увоз америчких производа.

Резиме овогодишњег Самита исписан у завршној Декларацији састоји се у предлозима споразума међу којима неких са актуелизовањем у дужем периоду а неких ургентно. Предлог је да мултинационалне компаније почевши од 2023, треба да плаћају порез минимално 15 посто на своје активности и производњу у земљама где се оне и одвијају а не у правним седиштима где су их пренели, односно у земљама које се сматрају фискални рај и где је опорезивање минимално, а на првој линији таквих су колоси web.

Фото: ЕПА

Мултинационализам је оцењен као једини одговор на пандемију са неохподном помоћи у финансирању и дистрибуцији вакцина најсиромашнијима на свету, то је ургентно јер постоје земље где је вакцинисано само 3 посто становништа, што је прихваћено једногласно од свих лидера, са намером да се помогне и до краја ове године вакцинише 40 посто становништва планете а 70 посто до краја 2022, јер се само тако може борити против пандемије на глобалном нивоу.

Уз узајамне честитке светских лидера Италији и премијеру Драгију на организацији Самита и ефикасности шта ће се остварити од зацртаних планова на овом Г20 показаће време, а две фотографије као сведочанство о присуству лидера света и њиховим договорима на Г20 у Риму остаће за историју: на почетку Самита са лекарима и санитарним особљем римске болнице „Спаланцани“ која је била и остала синоним у борби против пандемије и оне на Фонтани ди Треви са ритуалом бацања новчића „да се врате поново у Рим“ као и сваки туриста који то учини када стигне у Вечни град.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

НАЦИОНАЛНА полиција ухапсила је данас у Мајамију Давида Кнежевића, супруга Ане Марије Кнежевић Хенао, Колумбијке која је нестала у Мадриду 2. фебруара. Давид Кнежевић, држављанин Србије, био је главни осумњичени откако су америчка полиција и ФБИ прикупили доказе да је реч о насилном нестанку, сазнају шпански медији.

06. 05. 2024. у 17:33

ЦРНА ГОРА КЉУЧА ЗБОГ ПРЕПРАВКЕ РЕЗОЛУЦИЈЕ: Влада у Подгорици предлаже амандмане на спорни немачки документ

ЦРНА ГОРА КЉУЧА ЗБОГ ПРЕПРАВКЕ РЕЗОЛУЦИЈЕ: Влада у Подгорици предлаже амандмане на спорни немачки документ

ВЛАДА Црне Горе ће уз посредовање САД предати два амандмана на немачку Резолуцију о Сребреници у циљу постизања што бољих односа и смиривања политичке напетости у региону.

07. 05. 2024. у 07:00

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)