ИЗБОРИ У ЧЕШКОЈ: Бабиш изгубио, али ће имати један мандат више

КОАЛИЦИЈА Заједно, коју чине две главне опозиционе групе у Чешкој, освојила је на парламентарним изборима 27,77 одсто гласова и имаће 71 посланика, док је владајућа партија АНО премијера Андреја Бабиша добила подршку 27,15 одсто бирача, али ће ипак имати један мандат више, показују резултати на основу 99,8 одсто пребројаних гласова

ИЗБОРИ У ЧЕШКОЈ: Бабиш изгубио, али ће имати један мандат више

Foto: EPA

Бабиш је честитао коалицији Заједно на оствареној победи, али је рекао и да ће водити разговоре о формирању следеће владе ако му председник Милош Земан повери мандат.

Коалиција Заједно је најавила да са коалицијом Пирати-Градоначелници, која је према овим резултатима освојила треће место са 15,6 одсто гласова, жели да формира владу.

Једина преостала странка која је прешла цензус од пет одсто је Слобода и директна демократија која је освојила 9,57 одсто гласова, преноси Радио Праг.

Комунисти, који су имали представнике у парламенту од оснивања Чешке 1993. године остали су без мандата.

На изборе у Чешкој, који су одржани у петак и данас, изашло је 65,67 одсто грађана са правом гласа.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

БОНУС ВИДЕО: Погледајте Северну Кореју, земљу иза "гвоздене завесе"

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

КЛАНИЦА У КОНСТАНТИНОВКИ: Украјинци беже, Руси јуришају са исуканим бајонетима

КЛАНИЦА У КОНСТАНТИНОВКИ: Украјинци беже, Руси јуришају са исуканим бајонетима

КОМАНДАНТ батаљона је изјавио да украјинске оружане снаге избегавају борбу лаког оружја у Константиновки. Према његовим речима, током чишћења насеља, украјински војници покушавају да избегну блиску борбу, јер су инфериорни у односу на руске јединице у ватреним обрачунима.

01. 07. 2026. у 15:48 >> 15:55

ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине

ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине

ВАЛЕРИЈ Залужни, бивши врховни командант и тренутни украјински амбасадор у Уједињеном Краљевству, рекао је садашњем председнику земље, Володимиру Зеленском, да намерава да постане нови председник Украјине.

01. 07. 2026. у 15:45

Коментари (0)

СРБИЈА ЈЕ ВЕЋ „ПРЕСУДИЛА“: Овај играч осваја Златну копачку, Роналдо на квоти 22, а ево где је Меси