НОВИ ПРЕМИЈЕР МИЛИОНЕР ИЗ РАДНИЧКЕ СТРАНКЕ: Норвешка скреће улево?
НОРВЕШКА добија новог премијера, а досадашња шефица владе Ерна Солберг признала је пораз на парламентарним изборима.
Фото Танјуг/АП
Блок предвођен њеним конзервативцима, изгубио је већину у парламенту. "Постоји јасна већина за промену владе", изјавила је Солбергова.
Премијера ће дати странке левог центра чија победа практично чека да буде потврђена и црно на бело. Фаворит је Јонас Гар Сторе (на слици), лидер Лабуристичке (Радничке) партије.
Светски медији коментаришу да је реч о милионеру и великом пријатељу и сараднику Јенса Столтенберга, некадашњег норвешког премијера, садашњег генералног секретара НАТО. Сторова влада, мањинска или коалициона са неколико других странака, окончава осам година власти конзервативаца.
Норвешка се, тиме, како је било наговештавано, придружила осталим скандинавским земљама у којима су радничке партије на власти. Конзервативна премијерка Ерна Солберг је рекла да ће се повући чим нова влада буде спремна, а кабинет на челу са Стореом, највероватније ће ступити на дужност средином октобра.
Норвешке опозиционе странке левог центра отпочеле су јуче коалиционе разговоре у настојању да формирају већинску владу. Сторе би, кажу аналитичари, морао да се позабави забринутошћу бирача због глобалног загревања и велике разлике у богатству становништва. Његов циљ је да убеди сеоску странку центра и већину урбане социјалистичке левице да му се придруже, што би његовом кабинету дало 89 места, четири више него што је потребно за већину у скупштини од 169 места.
Сторе би, претходно, морао да убеди центар и социјалисте да направе компромис кад је реч о политици око нафте и приватног власништва, па све до тема које покривају ЕУ ван односа Норвешке са блоком.
Већина странака верује да ће нафта временом играти мању улогу и надају се да ће се инжењерско знање нафтних компанија моћи да пренесе на обновљиву енергију укључујући ветар на мору.
ЛАБУРИСТИМА 100 МЕСТА
ПОСЛЕ 93 одсто пребројаних гласачких листића, Радничка партија и њена два савезника, Социјалистичка левица и евроскептична Партија центра, имаће округло стотину места у будућем скупштинском сазиву, Стортингету, од укупно 169 места. Досадашња козервативна власт добиће 68 фотеља. Једно место је још под знаком питања.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
У ПРЕДИЗБОРНОЈ КАМПАЊИ БИО И СРПСКИ ЈЕЗИК: После осам година, конзервативци на заласку
14. 09. 2021. у 07:21
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
МИСТЕРИЈА КОЈА ГОДИНАМА ПРОГАЊА СРБИЈУ: Шта је мајка пронашла на месту где је страдао њен син?
ФИЛИП Томовић имао је 17 година када је његов живот трагично прекинут, а случај његове смрти годинама касније остао је један од најпотреснијих догађаја који се повезује са причама о деловању сатанистичких и окултних група у Србији.
09. 07. 2026. у 13:29
НОВИНАРКА МАРИЈА НАЂЕНА МРТВА У АУТУ: Камере снимиле последње тренутке
ГРЧКУ је потресла вест о изненадној смрти новинарке Марије Антонијанаки, која је пронађена мртва у свом аутомобилу у Ираклиону на Криту.
06. 07. 2026. у 10:26
ЈЕЗИВ СНИМАК! Кобра и питон у борби на живот и смрт - познато који рептил је изашао као победник (ВИДЕО)
ВОЗАЧИ на Тајланду наишли су на несвакидашњи призор поред пута. Снимили су борбу на живот и смрт два рептила, тачније борбу питона и краљевске кобре.
08. 07. 2026. у 17:19
Коментари (0)