ОПТУЖНИЦА НА МИЛИОН СТРАНИЦА! У Паризу почео историјски процес џихадистима Исламске државе за напад у којем је погинуло 130 људи

Горан Чворовић - Стални дописник из Париза

09. 09. 2021. у 07:15

ИСТОРИЈСКИ процес организаторима, помагачима и преживелим учесницима серије атентата извршених 13. новембра 2015. године започео је јуче у Паризу.

ОПТУЖНИЦА НА МИЛИОН СТРАНИЦА! У Паризу почео историјски процес џихадистима Исламске државе за напад у којем је погинуло 130 људи

Фото Танјуг/АП

Суђење, које ће трајати чак девет месеци, представља највећи процес по броју учесника и димензијама икада организован у Француској.

На оптуженичкој клупи налази се 14 оптужених, од којих су једанаесторица доведена из затвора, међу којима и Салах Абдеслам, коме се бомбашки појас није активирао кобне ноћи. Суди се двадесеторици, од којих шесторици у одсуству. Петорица су, претпоставља се, у међувремену погинула у Сирији и Ираку. На оптуженичкој клупи су финансијери, возачи, снабдевачи оружјем, јатаци, логистичари... Ту су и двојица лажних миграната, ухапшени у Аустрији, за које се сматра да нису успели да стигну на време да се дигну у ваздух.

Фото Танјуг/АП

Салах Абдеслам

Са тужилачке стране има чак 1.765 учесника, а присутно је и 330 адвоката. За процес је специјално опремљена сала од 750 квадрата, дугачка 45 метара, која може да прими 550 људи. Међу њима је јуче, уз адвокате, оптужене и преводиоце, било и 24 новинара, који су место извлачили жребом, док су преостале ретке столице заузели повређени и представници жртава.

Повређени у атентатима, који нису имали снаге да дођу, добили су могућност да суђење прате шифрованом радио-везом. Истражни досије има 542 тома, дужине 53 метра, што је трећина висине париске Палате правде, и броји милион страница!

Обезбеђење је максимално, а учесници морају да прођу кроз десетак најсавременијих детектора сличних онима на аеродромима. Процес изблиза и издалека обезбеђује око хиљаду полицајаца.

Фото Танјуг/АП

Прва три дана процеса само ће се прозивати оптужени и сведоци. Од 28. септембра крећу сведочења која би требало да потрају до следеће године. Председник у време атентата, Франсоа Оланд, требало би да сведочи 10. новембра.

Главнооптуженог Салаха Абдеслама ће испитивати од 13. јануара. Постојала је дилема да ли ће уопште да говори. Ипак, јуче је пристао да каже своје име, али не и имена родитеља. Прве речи су му биле да нема другог божанства осим Алаха и да је Мухамед његов гласник, а на питање шта је по занимању, одговорио је да је напустио професију да би постао борац за исламску државу. Време проводи у затвору "Флери Мерожис" код Париза, где се налази под 24-сатним надзором који се спроводи из пет околних ћелија.

Колико овај процес има историјску димензију, нека послужи и податак да се у Француској, као што постоји Генерација шездесет осме или Митеранова генерација, сада говори и о "Генерацији Батаклан".

ЖРТВЕ НАПАДА

У НАПАДУ у концертној сали "Батаклан", испред Стадиона Француске и у неколико кафића и ресторана у граду, убијено је 130 људи, а 350 повређено.

ПОВРЕЂЕНИ СРБИ

МЕЂУ повређенима испред Стадиона Француске била је и група Срба који су испред продавали спортске реквизите када су џихадисти напали Париз. Неколико њих се касније лечило у париским болницама, а најтеже је прошла Љиља Павловић, која је једва преживела и којој су остале трајне последице. "Новости" су имале прилику да их посете и прате њихов опоравак.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)