МЕРКЕЛОВА КОД ПУТИНА: Опасност од нове избегличке кризе једна од главних тема разговора

Б. Влаховић

20. 08. 2021. у 08:46

НЕМАЧКА канцеларка Ангела Меркел данас стиже у опроштајну посету код руског председника Владимира Путина.

МЕРКЕЛОВА КОД ПУТИНА: Опасност од нове избегличке кризе једна од главних тема разговора

Фото: ЕПА

Уочи доласка у Русију Меркелова се припремила за нову приоритетну тему разговора са Путином, а то је ситуација у Авганистану и опасност од новог великог таласа избеглица из те земље, који би могао да направи велике проблеме европским земљама.

Пре доласка у Москву, Меркелова је признала да је повратак војске САД и савезника из  Авганистана изазвао ефекат домина и да сада треба тесно сарађивати са Русијом, како би се спречила нова избегличка криза. Такав став има и председник Француске Емануел Макрон.
Меркелова је и до сада често истицала да се ниједан велики регионални проблем не може решити ако се не укључи Русија.  
Осим Авганистана, на дневном реду је решавање проблема Донбаса. Ангела Меркел и Емануел  Макрон се залажу да се реализују Мински договори, по којима би становници Донбаса добили одређену аутономију. Међутим, украјинско руководство под притиском тамошњих националиста не жели да да било какву аутономију Донбасу, већ ускраћује права Русима, који живе у тој земљи.
У недељу Ангела Меркел путује у Кијев, где ће о томе разговарати и са Зеленским. Тамо су  љути на немачку канцеларку јер није спречила завршетак „Северног тока-2“  и, како кажу у Кијеву, више је мислила о немачким интересима да добију јефтинији гас.
За 16 година владавине немачка канцеларка је 19 пута посетила Русију. У последњих осам година Меркелова и Путин су преко телефона разговарали чак 67 пута. Поређења ради, у  последње три године владавине америчког председника Трампа, Меркелова је са њим телефоном разговарала само 10 пута. Први пута се срела са Путином 2001. још док је била лидер опозиције у немачком парламенту. Док су други били одушевљени Путиновим говором на немачком језику у Бундестагу, Меркелова је била скептик и казала је да је то говор типичног бившег припадника КГБ. Канцеларка је постала 2005. године и од тада су њихови сусрети и телефонски разговори били све чешћи.
Меркелова је рођена у Источној Немачкој и добро говори руски. Због тога она много боље разуме руске политичаре, мада се за њу не може рећи да је била наклоњена Русима. Као дисциплинована Немица, придружила се америчком рату санкцијама против Русије, које искрено говорећи нису донеле ефекат какав су хтели и очекивали у Вашингтону.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (5)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)