АМЕРИКАНЦИ БЕЖЕ КАО ИЗ САЈГОНА: Амерички хеликоптери евакуишу амбасаду у Кабулу (ВИДЕО, ФОТО)

Новости онлајн

15. 08. 2021. у 18:45

АМЕРИЧКИ војни хеликоптери снимљени су како евакуишу амбасаду САД у Кабулу, што је многе на друштвеним мрежама подсетило на бежање Американаца из Сајгона у Вијетнаму 1975. године.

АМЕРИКАНЦИ БЕЖЕ КАО ИЗ САЈГОНА: Амерички хеликоптери евакуишу амбасаду у Кабулу (ВИДЕО, ФОТО)

Фото Танјуг/АП

Најмање један тешки хеликоптер „чинук“ снимљен је како слеће у комплекс амбасаде док су талибани (организација забрањена у Русији) надомак Кабула, што је готово идентична слика оној из априла 1975. године у Вијетнаму, када су ти хеликоптери учествовали у извлачењу Американаца током пада Сајгона, када су трупе Северног Вијетнама улазиле у град.

И амерички председник Џо Бајден и државни секретар Ентони Блинкен одбацили су да постоји сличност између пада Сајгона и Кабула.

На директно питање да ли је повлачење из Кабула „Бајденов Сајгон“, Блинкен је одбацио такву тврдњу, преноси РТ.

-Ово није Сајгон. Отишли смо у Авганистан пре 20 година са једном мисијом, да се обрачунамо са људима који су организовали 11. септембар. И то смо урадили, рекао је Блинкен америчким медијима.

Међутим, многи корисници друштвених мрежа указали су да је Бајден обећао како се повлачење из Авганистана неће претворити у нови пад Сајгона. Неки су чак делили фотографије полетања „чинука“ са крова амбасаде у Вијетнаму и Авганистану, које су готово идентичне.

Бајден је у јулу инсистирао да талибани нису упоредиви са војском Северног Вијетнама из Вијетнамског рата.

-Неће бити околности у којима ћете видети да људи полећу са крова америчке амбасаде у Авганистану, директно је рекао Бајден пре само неколико месеци.

Фото принтскрин YouTube iptv

Амерички државни секретар Ентони Блинкен изјавио је да особље амбасаде у главном граду Авганистана Кабулу напушта објекат и да се упутило ка аеродрому.

Америчке дипломате се хеликоптерима превозе на градски аеродром, где се налазе америчке снаге.

-Радимо на томе да наше особље буде сигурно и заштићено. Премештамо мушкарце и жене из наше амбасаде на локацију на аеродрому, рекао је Блинкен, пренео је Танјуг.

rs.sputniknews.com

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИРАН ПОКРЕНУО НОВИ ТАЛАС НАПАДА: Ракете падају на Дубаи, погођен аеродром у Кувајту (ФОТО/ВИДЕО)

ИРАН ПОКРЕНУО НОВИ ТАЛАС НАПАДА: Ракете падају на Дубаи, погођен аеродром у Кувајту (ФОТО/ВИДЕО)

ИЗРАЕЛ и САД извеле су напад на Иран. У Техерану су одјекнуле детонације, а касније су чуле и у другим местима. Како је речено, циљ напада је елиминисање непосредних претњи које долазе од иранског режима. Операција би, према писању медија, могла да траје неколико дана. У целој земљи проглашено ванредно стање. САД су операцију назвале "Епски бес".

28. 02. 2026. у 10:41 >> 19:30

Коментари (7)

СРБИЈА НАБАВЉА НАЈМОЋНИЈЕ ПВО СИСТЕМЕ Вучићева хитна најава: За два или три месеца обавестићемо јавност