ЛУКАШЕНКО ЈАСНО РЕКАО: Они су главни кривци за распад СССР
ПРЕДСЕДНИК Белорусије Александар Лукашенко сматра да су Борис Јељцин и Михаил Горбачов криви за распад Совјетског Савеза.
Фото: AP Photo/Nikolai Petrov, Belta
По речима Лукашенка, "не смеју се лични односи, лична борбе за власт пренети на целу државу".
- Тако су хтели да уреде односе у СССР, да се земља распала. То је мало поједностављено, али у томе има великог смисла - рекао је белоруски председник у интервјуу телевизији "Русија 1".
По његовим речима, "Бјеловјешка пушча (Бјеловјешка шума - место где је СССР трансформисан у Заједницу независтних држава, уместо СССР-а) је место где се случајно распао СССР и само показало безумље и неспособност руководства СССР да управља државом".
Са своје стране, први председник Украјине Леонид Кравчук, коментаришући распад СССР-а, рекао је да се "мртвац не може васкрснути".
- Совјетски Савез је био превазиђен… Ни Кравчук, ни Јељцин, ни Шушкевич (председник Врховног већа Белорусије) нити други нису сахранили СССР, он је сам себе сахранио. Само смо забележили ту чињеницу - нагласио је он.
(Спутњик)
Препоручујемо
ОГЛАСИЛЕ СЕ УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ: У Авганистану ће бити интерно расељено 390.000 људи
15. 08. 2021. у 13:50
КАТАСТРОФА У ВАШИНГТОНУ: Трамп одобрио ванредно стање
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп одобрио је декларацију ванредног стања за Вашингтон како би савезне власти помогле при санацији канализационе катастрофе која је почела прошлог месеца.
22. 02. 2026. у 13:41
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
ПОРЕКЛО ВАСИЛИЈА КОСТОВА: Рођен у Београду, али његови родитељи НИСУ одатле - славе Светог Луку
ВАСИЛИЈЕ Костов одавно више није само млада нада Црвене звезде. Никако! Он је један од мотора и покретача црвено-беле чете, а то показују и голови које даје на великим мечевима.
22. 02. 2026. у 18:50
Коментари (5)